ZUS

Składki ZUS w 2021 r.

Znamy wysokość wszystkich składek wpłacanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez przedsiębiorców w 2021 r. Sprawdź, ile wynosi ZUS w bieżącym roku.

Więcej »

Zakładanie działalności gospodarczej

Zakładanie działalności gospodarczej jest proste, bezpłatne i można je zrealizować całkowicie przez internet. Co trzeba zrobić, aby stać się przedsiębiorcą? Przedstawiamy zakładanie firmy jednoosobowej krok po kroku.

Więcej »

Ile kosztuje założenie firmy

Jedno z pierwszych pytań przyszłego przedsiębiorcy to: ile kosztuje założenie firmy? Prezentujemy koszty rejestracji działalności gospodarczej i opłaty związane ze startem własnego biznesu.

Więcej »

ZUS

Składki ZUS w 2019 r.

Znamy wysokość części składek wpłacanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez przedsiębiorców w 2019 r. Sprawdź, ile wynosi suma składek społecznych.

Więcej »

Jak zmienić konto firmowe

Jak przenieść konto firmowe do innego banku

Jeśli dokonałeś złego wyboru i otworzyłeś konto firmowe, które nie spełnia Twoich oczekiwań, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozbyć się kiepskiego rachunku. Jak zmienić konto: co i w jakiej kolejności zrobić, żeby wszystko przebiegło bez problemów?

Więcej »

Kalendarz przedsiębiorcy

Do kiedy trzeba zapłacić składki ZUS? Kiedy mija termin przelewu podatku dochodowego do urzędu skarbowego? Do kiedy należy złożyć deklarację i zapłacić podatek VAT? Zobacz kalendarz przedsiębiorcy.

Więcej »

Zmiany w podatkach 2017

Zmiany podatkowe w 2017 r.

Rok 2017 przynosi sporo zmian w księgowości, również dla mikroprzedsiębiorców. Zmienia się m.in. kwota rozliczeń gotówkowych, kwota zwolnienia z VAT oraz pojawiają się nowe obowiązki sprawozdawcze. Sprawdź szczegóły.

Więcej »

ZUS

Składki ZUS w 2017 r.

Znamy wysokość części składek wpłacanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez przedsiębiorców w 2017 r. Sprawdź, ile wynosi suma składek społecznych.

Więcej »

Kredyty na start firmy

Kredyty na start firmy

Na co zwrócić uwagę porównując oferty kredytów na start? Jaki trzeba mieć minimalny staż, żeby ubiegać się o bankowe środki? Co może być zabezpieczeniem zadłużenia i jakie są oferty kredytów dla nowych firm w polskich bankach.

Więcej »

ZUS

Składki ZUS w 2016 r.

Znamy już wysokość składek wpłacanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez przedsiębiorców w 2016 r. Pełne składki wzrosły o 29 zł miesięcznie, sprawdź, ile wynosi suma wszystkich składek.

Więcej »

Przelew do ZUS

Jak zrobić przelew do ZUS

Jak wykonać przelew do ZUS – to częste pytanie początkujących przedsiębiorców. Co wpisać w polach typ wpłaty, numer deklaracji, czy identyfikacja płatnika? Zobacz jak wypełnić przelew do ZUS.

Więcej »

Podatki

Jak zapłacić podatki – wzór przelewu

Jak zrobić przelew do Urzędu Skarbowego? Niezależnie od tego, czy zamierzasz zapłacić podatek dochodowy, czy opłacić VAT, skorzystasz z tego samego formularza, dostępnego w bankowości internetowej każdego konta firmowego.

Więcej »

Własna firma czy etat?

Z czym wiąże się prowadzenie działalności gospodarczej i co jest lepsze – własna firma czy etat? Poznaj wady i zalety bycia przedsiębiorcą.

Więcej »

Skąd wziąć pieniądze na założenie firmy

Dobry pomysł i dopracowany biznesplan czasem nie wystarczą, aby rozpocząć działalność gospodarczą. Gdzie szukać kapitału lub dotacji na założenie własnej firmy?

Więcej »

Crowdfunding - skąd wziąć pieniądze na projekt marzeń

Pozyskanie pieniędzy na zrealizowanie projektu swoich marzeń nie musi być uzależnione od unijnych formalności lub bankowej biurokracji. Zobacz, co to jest crowdfunding.

Więcej »

ZUS

Jakie składki ZUS w 2015 roku?

Znamy już wysokość składek wpłacanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez przedsiębiorców w 2015 r. Ile wynosi suma wszystkich składek opłacanych po dwóch latach prowadzenia działalności?

Więcej »

Jak wybrać biuro rachunkowe

Deregulacja przepisów, która niedługo wejdzie w życie, sprawi, że posiadanie certyfikatu księgowego nie będzie potrzebne do prowadzenia biura rachunkowego. Co jest szczególnie ważne i na co zwrócić uwagę przy wyborze księgowego?

Więcej »

Księgowość online

Księgowość internetowa to alternatywa dla tradycyjnych biur rachunkowych. Za niewielką miesięczną opłatę otrzymujemy dostęp do aplikacji internetowej, automatyzującej cały proces księgowania. Czy warto skorzystać z oferty internetowych biur rachunkowych?

Więcej »

Jak odzyskać pieniądze od kontrahenta lub klienta

Jak odzyskać pieniądze od dłużnika? Czy odzyskiwanie należności to wyłącznie domena firm windykacyjnych? Zobacz, jakie są sposoby na uzyskanie zaległych pieniędzy za sprzedaż produktów lub usług.

Więcej »

Działalność gospodarcza koszty

Koszty w działalności gospodarczej

Koszty uzyskania przychodu zmniejszają podatek dochodowy, który miesięcznie lub kwartalnie wpłacasz do urzędu skarbowego. Zobacz, co można wliczyć do kosztów działalności gospodarczej.

Więcej »

Dodatkowy miesiąc niższych składek ZUS

Jak zyskać miesiąc niższych składek ZUS

Jeśli nie prowadziłeś wcześniej działalności gospodarczej, możesz przez dwa pierwsze lata korzystać z preferencyjnych składek na ubezpieczenie społeczne (tzw. mały ZUS) dla nowych firm. Czy wiesz, że da się ten okres przedłużyć o miesiąc?

Więcej »

Oszczędności w firmie

Sposoby na oszczędności w firmie

Redaktorzy serwisu KontoFirmowe24.pl przygotowali zestaw sprawdzonych rozwiązań, które pomogą ograniczyć koszty generowane przez firmę. Z artykułu na pewno wybierzesz rozwiązania, które będą pasować do Twojej firmy.

Więcej »

Coworking

Coworking - alternatywa dla pracy w domu

Mikroprzedsiębiorcom, freelancerom i przedstawicielom wolnych zawodów często nie opłaca się wynajmować biura, dlatego pracują w domu. Coworking to znakomita, niedroga alternatywa dla pracy w domu.

Więcej »

CEIDG jakie konto wpisać

CEIDG – jakie konto podać we wpisie?

Założenie konta firmowego jest możliwe dopiero wtedy, gdy dokonasz wpisu do CEIDG. Jakie konto należy więc podać w punkcie „Dane identyfikacyjne rachunku bankowego” skoro nie masz jeszcze rachunku założonego na dane działalności?

Więcej »

Co to jest PKD i jak je wybrać

Każdy przedsiębiorca rejestrujący działalność, niezależnie od formy prawnej, w jakiej prowadzi firmę, jest zobowiązany wskazać przedmiot wykonywanej działalności zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności (PKD). Co to jest i jak to zrobić?

Więcej »

Profesjonalny wizerunek firmy

Jak zbudować profesjonalny wizerunek firmy

Przedsiębiorca rozpoczynający działalność musi stworzyć swój biznes od zera, w tym także zbudować wiarygodność firmy. Zobacz, o czym obowiązkowo musisz pamiętać, aby Twoja firma była postrzegana jako poważny kontrahent.

Więcej »

Poświadczenie statusu przedsiębiorcy

Dokument poświadczający prowadzenie działalności – skąd wziąć?

Co zrobić, jeśli ktoś w banku lub w urzędzie poprosi Cię o dowód, że jesteś przedsiębiorcą? Skąd wziąć numer dokumentu potwierdzającego prowadzenie działalności gospodarczej?

Więcej »

Wpis do rejestru firm - wyłudzenie

Płatny wpis do rejestru firm – jak uniknąć wyłudzenia pieniędzy

Co zrobić jeśli otrzymałeś pocztą list o konieczności zapłaty za wpis do rejestru przedsiębiorców? Czy jeśli nie zapłacisz, faktycznie zostaniesz wykreślony z Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej? Jak nie dać się oszukać?

Więcej »

Bezpłatne oprogramowanie do wykorzystania w firmie

Przedstawiamy listę bezpłatnych programów, których z powodzeniem można używać w jednoosobowej działalności lub małej firmie, jako zamienniki drogiego, popularnego oprogramowania. W pełni legalnie i bezpłatnie.

Więcej »

Jak sprawdzić wiarygodność firmy

Sprawdzenie rzetelności i wiarygodności firmy przed rozpoczęciem współpracy może zaoszczędzić wiele czasu i pieniędzy. Zobacz, jak zweryfikować kontrahenta na własną rękę i z pomocą wyspecjalizowanych firm.

Więcej »

Google Ad Words - jak rozliczyć

Jak rozliczyć reklamy Google AdWords

Jeśli samodzielnie prowadzisz księgowość swojej działalności gospodarczej i reklamujesz się, lub chcesz się reklamować, w usłudze AdWords, musisz być czujnym podczas księgowania jej kosztów. Wykupienie reklamy w Google to… import usług. Zobacz, je ją rozliczyć.

Więcej »

Reklamy na Facebooku - jak rozliczyć

Jak rozliczyć reklamy na Facebooku

Reklamy na Facebooku stają się coraz bardziej popularne również wśród jednoosobowych działalności i małych firm. Zobacz, jak rozliczyć posty sponsorowane, promowanie fan page’a i inne formy reklamy na największym portalu społecznościowym świata.

Więcej »

Księgowość w działalności gospodarczej

Księgowość prowadzona samemu, czy zlecona firmie? Wady i zalety

Zarówno jedna, jak i druga opcja ma swoje plusy i minusy. Jednak najważniejszą kwestią, o której powinno się pamiętać decydując się na któreś z tych rozwiązań, są aspekty prawne, koszty i czas, jaki możemy poświęcić na samodzielne księgowanie.

Więcej »

Oszczędzanie energii w firmie

Oszczędzanie energii w firmie - to się opłaca

Kserokopiarki, skanery, drukarki, komputery, oświetlenie, maszyny, ogrzewanie… Koszty energii to oprócz czynszu główne źródło kosztów utrzymania biura. Ich redukcja może skutecznie poprawić stan finansów firmy.

Więcej »