W 2017 roku na przedsiębiorców czeka sporo zmian w systemie podatkowym. Jeśli obsługuje Cię biuro księgowe, zapewne nie musisz się nimi przejmować, bo księgowi są z nimi zaznajomieni i przekażą Ci informacje, które Cię dotyczą. Jeśli jednak korzystasz z samodzielnej księgowości internetowej lub bardziej tradycyjnych form prowadzenia KPiR, poświęć chwilę na lekturę.

Nowe przepisy podatkowe 2017

Nowe przepisy podatkowe obowiązujące od początku 2017 roku

Jednolity Plik Kontrolny

Co to jest JPK? W skrócie to wszystkie dokumenty księgowe i księgi prowadzone za pomocą aplikacji komputerowych, przygotowane w ustalonym przez Ministerstwo Finansów formacie. Kto będzie musiał przekazywać JPK do Urzędu Skarbowego co miesiąc?

Obowiązek składania do urzędu skarbowego rejestrów VAT (zarówno sprzedaży jak i zakupu) w formie pliku JPK, będzie dotyczył wszystkich czynnych podatników VAT. Przedsiębiorcy będą składać plik JPK VAT za każdy miesiąc, w terminie do 25 dnia miesiąca następującego po każdym kolejnym miesiącu, wskazując miesiąc, którego ta informacja dotyczy. Jednak mikroprzedsiębiorcy, czyli firmy które nie zatrudniają więcej, niż 10 pracowników, i których obrót roczny nie przekracza 2 milionów euro, będą mieli obowiązek składania tego pliku dopiero od 1 stycznia 2018 roku.

Od początku 2017 roku obowiązek ten został nałożony ma małych przedsiębiorców (zatrudnienie do 50 pracowników rocznie i do 10 milionów euro obrotu) oraz średnich i dużych przedsiębiorców. Więcej informacji na ten temat znajdziesz w tym artykule.

Wyższa kwota zwolnienia z VAT

Wzrasta kwota, która upoważnia Cię do podmiotowego zwolnienia z podatku VAT. Do tej pory było to 150 000 zł wartości sprzedaży rocznie (nie wlicza się w to m.in. podatek oraz wewnątrzwspólnotowa dostawa towarów i sprzedaż wysyłkowa). Od 1 stycznia 2017 r. kwotą graniczną, wraz z przekroczeniem której musisz zarejestrować się jako czynny podatnik VAT, jest 200 000 zł w ciągu roku.

Rozliczenie kwartalne z VAT

Możliwość rozliczania się z VAT-u co 3 miesiące będzie przysługiwać tylko małym podatnikom. Co to konkretnie znaczy? Oznacza to, że jeżeli wartość sprzedaży (wraz z podatkiem VAT) podatnika VAT nie przekroczy w 2016 r. kwoty 5 157 000 zł, to będzie mógł mieć status małego podatnika w 2017 roku. Jeśli więc Twoja sprzedaż w 2016 była mniejsza, niż 5 milionów, możesz rozliczać się kwartalnie.

Uwaga! Jeśli jednak zarejestrowałeś się jako podatnik VAT po 30 września 2016 roku, nie przysługuje Ci możliwość kwartalnego rozliczania VAT. Musisz dokonywać rozliczeń miesięcznych począwszy od stycznia 2017 roku (zobacz szczegóły).

Limit transakcji w gotówce

Zmieniła się kwota, od której rozliczenia muszą być realizowane za pośrednictwem rachunku bankowego przedsiębiorcy. Od 2017 roku jest to 15 000 złotych, a nie tak jak wcześniej, równowartość 15 000 euro. W naszym artykule przeczytasz o korzyściach jakie daje otwarcie osobnego konta dla firmy (od osobistego ROR-u).

Obowiązkowe e-deklaracje dla VAT-UE

Jeśli jesteś zarejestrowany jako podatnik VAT UE lub jeśli dokonujesz krajowych dostaw lub nabyć w systemie odwróconego obciążenia, od 2017 roku musisz składać deklaracje VAT UE przez internet, za pośrednictwem e-deklaracji.

Kary za nierzetelne rozliczanie podatku VAT

Mówiąc w skrócie, nowe przepisy nakładają wysoką sankcję w wysokości 30% kwoty, która zaniżyła podatek. Jeśli transakcja była oszustwem związanym z wyłudzeniem podatku, sankcja będzie wynosiła 100% (na przykład zaksięgowanie faktury od nieistniejącej firmy i odliczenie od niej VAT-u).

Błędy w rozliczeniach, które będą oczywistą pomyłką księgową, nie będą karane. Więcej informacji tutaj.

Nowe przepisy dla faktur za usługi budowlane.

Od 2017 roku usługi budowlane świadczone przez płatników podatku VAT, będą fakturowane na trzy różne sposoby – w zależności od tego, dla kogo są świadczone. Konkretnie:

  • dla odbiorcy będącego osobą fizyczną – „faktura krajowa” wystawiana na zasadach ogólnych, gdzie obowiązek podatkowy u sprzedawcy powstaje w dacie wykonania usługi,
  • dla odbiorcy będącego firmą-inwestorem – „faktura na usługi budowlane”, dla której moment obowiązku podatkowego powstaje w dacie wystawienia faktury, a ta nie może być późniejsza niż 30 dni od daty wykonania usługi,
  • dla odbiorcy, płatnika podatku VAT, będącego głównym wykonawcą – „faktura na usługi budowlane z odwrotnym obciążeniem”, która obowiązek zapłacenia podatku VAT przerzuca na jej odbiorcę.

Podsumowanie wszystkich zmian podatkowych w 2017 r.

Jeśli powyższe zmiany Cię dotyczą, to o wszystkich szczegółach przeczytasz w artykule na stronie iFirmy oraz w artykułach powiązanych.

infografika

 

Zobacz także:

Aktualizacja: 09.01.2017 r., redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.