Jednolity Plik Kontrolny obowiązkowy dla wszystkich przedsiębiorców od 2018 r.

JPK to specjalny format przekazywania danych podatkowych. Są one generowane i przesyłane w wersji elektronicznej w z góry określonej formie, co ma celu usprawnienie pracy organów podatkowych oraz organów kontroli skarbowej. Już od stycznia 2018 roku obowiązek przesyłania Jednolitych Plików Kontrolnych – JPK – obejmie blisko 1,6 mln mikroprzedsiębiorców. Do końca 2017 roku obowiązek przesyłania JPK_VAT dotyczył wszystkich podatników, którzy nie spełniają warunków pozwalających na uznanie ich za mikroprzedsiębiorcę. Natomiast od 1 stycznia 2018 roku Jednolite Pliki Kontrolne zawierające dane na temat VAT (z ewidencji zakupu i sprzedaży VAT) przesyłać będą praktycznie wszyscy podatnicy – nawet jednoosobowe działalności gospodarcze. Czas na złożenie pierwszej deklaracji (za styczeń 2018) mija 25 lutego 2018 r.

Od 1 stycznia 2018 roku jeden przelew do ZUS

Od 1 stycznia opłacisz składki jednym przelewem na swój numer rachunku składkowego. Zamiast trzech albo czterech przelewów miesięcznie, będziesz wysyłać tylko jeden przelew łącznie na: ubezpieczenia społeczne, ubezpieczenie zdrowotne, Fundusz Pracy, Fundusz Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych i Fundusz Emerytur Pomostowych. Jak będzie to wyglądało od początku 2018 roku? Będziemy opłacać składki zwykłym przelewem, takim, jakim np. płacisz za prąd. Na przelewie wpiszesz tylko numer rachunku bankowego –Twój numer rachunku składkowego. Wpłata zostanie od razu zaksięgowana i rozliczona na Twoim koncie.

Wszystkie szczegóły o nowym sposobie opłacania składek znajdziesz na stronie ZUS.

Konto firmowe z terminalem płatniczym za 9 zł w BGŻ BNP Paribas

BGŻ BNP Paribas przygotował promocję dla przedsiębiorców, w której można otrzymać terminal płatniczy (obsługiwany przez firmę Elavon) za 9 zł miesięcznie przez pierwszy rok użytkowania. Od 13 do 24 miesiąca umowy kwota za dzierżawę terminala wynosi 29 zł. Z promocji można skorzystać w połączeniu z dowolnym rachunkiem firmowym BGŻ BNP Paribas. Również opłata początkowa za aktywację terminala została obniżona z 250 do 0 zł (w przypadku 1 terminala; jeśli potrzebujesz kolejnego, musisz uiścić opłatę za drugi i kolejne). Koszty związane z Pakietem Biznes Lider Ekstra znajdziesz w porównaniu kont dla firm, a o szczegółach promocji przeczytasz na stronie BGŻ BNP Paribas.

150 zł do wykorzystania na stacjach Orlen od PKO BP

Nowa promocja „Szerokiej drogi z PKO Bankiem Polskim” skierowana jest do przedsiębiorców, a zdobyć w niej można bon o wartości 150 zł do wykorzystania na stacjach paliw Orlen. Co trzeba zrobić?  W ciągu 30 dni kalendarzowych od dnia zawarcia umowy rachunku bieżącego zrealizować jedną lub więcej transakcji bezgotówkowych przy użyciu karty MasterCard na łączną sumę min. 200 zł.

Coworking w pociągach, czyli Idea Hub Express

W wybranych pociągach PKP Intercity pojawił się wagon Idea Hub Express, będący pierwszą placówką bankową na torach i jednocześnie pierwszym coworkingiem dla podróżujących. Znajdziesz go na trasach Warszawa-Poznań-Warszawa, Warszawa-Kraków-Warszawa i Warszawa-Wrocław-Warszawa. Do wybranych pociągów PKP Intercity dołączony zostanie specjalny wagon Idea Hub Express. Wagon został przystosowany do pracy biurowej, jest wyposażony w stół, wygodne krzesła oraz ekran do wyświetlania prezentacji. Podróżni mają też do dyspozycji sprzęt biurowy (drukarka, skaner), ładowarki do telefonów oraz niezbędne łącza, a także ekspres do kawy i codziennie świeżą prasę.

300 zł do wykorzystania na stacjach ORLEN od Nest Banku

W najnowszej promocji dla przedsiębiorców otwierających BIZNest Konto, za otwarcie rachunku, przelew do ZUS i wpłatę 1000 zł, można otrzymać 150 zł, a w kolejnych trzech miesiącach można zdobyć 3 razy po 50 zł za aktywne korzystanie z rachunku. Prowadzenie konta, jak i karta debetowa, są darmowe bez konieczności spełniania dodatkowych warunków. Stronę promocji znajdziesz pod tym linkiem.

250 zł za założenie mBiznes konta Standard

mBank, wraz z Bankier.pl, oferuje promocję, w ramach której można otrzymać 250 zł premii za założenie mBiznes konta Standard. Jest ono przeznaczone dla przedsiębiorców prowadzących działalność dłużej, niż 12 miesięcy. Premia dzieli się na 150 zł od organizatora promocji + 100 od mBanku. Warunek wypłaty nagrody: wykonanie przynajmniej jednej płatności kartą wydaną do konta firmowego (nie później, niż 30.04.2017 r.). Ważne! Wniosek trzeba złożyć przez dedykowaną stronę promocji, dostępną pod tym linkiem.

Zmiany w opłatach za konto firmowe dbNET Biznes, styczeń 2017

Od 16 stycznia 2017 roku zacznie obowiązywać nowa taryfa opłat i prowizji dla rachnku dbNET Biznes w Deutsche Banku – konta, z którego korzystają przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, i które zajmuje pierwsze miejsce w naszym zestawieniu najlepszych kont dla biznesu. Zobacz szczegóły: Opłaty dbNET Biznes, styczeń 2017 r.

Dwie promocje dla firm z dłuższym stażem

Niedawno informowaliśmy o nowej ofercie mBanku dla osób rozpoczynających działalność (poniżej 12 miesięcy), a teraz wprowadzone zostały dodatkowo produkty z premią dla firm działających dłużej, niż rok. mBiznes konto standard można otworzyć obecnie w dwóch wariantach: z bonusem 100 zł za pierwszy przelew do ZUS lub z oprocentowaniem 2% dla środków do 50 tys. zł. W obu wariantach klienci zyskują dodatkowo darmowe prowadzenie rachunku przez 24 miesiące. Więcej informacji znaleźć można w naszym porównaniu kont firmowych.

Powróciła promocja 600 zł dla firm w mBanku

mBank ponownie wprowadził do oferty promocję dla przedsiębiorców – w październikowej edycji można zyskać 600 zł (50 zł miesięcznie, przez rok). Warunki wypłaty premii są bardzo proste do spełnienia i analogicznie do tego, co obowiązywało wcześniej (otwarcie mBiznes Konta Start lub mBiznes Konta Komfort, opłacanie z konta firmowego co miesiąc składki ZUS na kwotę minimum 250 zł, minimum jedna transakcja kartą płatniczą do konta firmowego w miesiącu). Po szczegóły odsyłamy do opisu mBiznes konta w rankingu kont firmowych.

Zmiany w taryfie opłat Banku SMART

Klienci zakładający rachunek firmowy w Banku SMART od 1 lipca zapłacą więcej za wypłaty z bankomatów za granicą (5 zł zamiast 0 zł). Są jednak pozytywy zmian, mianowicie wprowadzenie obsługi gotówkowej w oddziałach BIZ Banku (obie marki należą do tej samej spółki) oraz możliwość wykonywania przelewów natychmiastowych. Dla obecnych klientów banku zmiany wchodzą w życie od 1 września 2016 r.

Nowe konto dla przedsiębiorców w PKO BP

Największy bank w Polsce wprowadził nowy rachunek dla przedsiębiorców i przedstawicieli wolnych zawodów – PKO Konto Firmowe. Warunkiem darmowego prowadzenia rachunku jest realizacja przelewu do ZUS i dokonanie miesięcznie transakcji bezgotówkowych kartą na co najmniej 500 zł, z opłaty (25 zł/mies.) są też przez pół roku zwolnione nowe firmy, działające krócej, niż 12 miesięcy. Nowe konto firmowe PKO zostało już uwzględnione w lipcowej edycji rankingu kont dla przedsiębiorców.

600 zł dla firm w mBanku

mBank zmodyfikował promocję dla przedsiębiorców – w czerwcowej edycji do zyskania jest 600 zł (50 zł miesięcznie, przez rok). Warunki wypłaty premii są bardzo proste do spełnienia (otwarcie mBiznes Konta Start lub mBiznes Konta Komfort, opłacanie z konta firmowego co miesiąc składki ZUS na kwotę minimum 250 zł, minimum jedna transakcja kartą płatniczą do konta firmowego w miesiącu). Wszystkie szczegóły w rankingu kont firmowych.

1500 zł premii dla przedsiębiorców w Alior Banku

2 czerwca ruszyła akcja Alior Banku promująca iKonto Biznes dla przedsiębiorców. Do zyskania, na przestrzeni 12 miesięcy, jest maksymalnie aż 1500 zł. Im bardziej aktywnie będziesz korzystać z konta, tym większa kwota premii zostanie naliczona. W rankingu kont firmowych znajdziesz szeroki opis najnowszej promocji Aliora.

900 zł od mBanku za założenie konta i korzystanie z księgowości

mBank przygotował promocję dla wszystkich, którzy zamierzają otworzyć konto firmowe i aktywnie z niego korzystać, a także chcą wypróbować księgowość internetową mBanku (SuperKsiegowa.pl). Do zyskania jest do 900 złotych premii podzielonej na dwie części: 600 złotych za otwarcie i korzystanie z konta, 300 złotych za zaksięgowanie trzech faktur w serwisie księgowym. Szczegóły znaleźć można w opisie mBiznes konta w rankingu kont firmowych.

Spore podwyżki w pakiecie firmowym Citi Priority

Od lutego 2016 r. Citibank wprowadza podwyżki za korzystanie z pakietu firmowego City Priority. Wzrośnie opłata za prowadzenie konta (z 20 do 30 zł), ale co bardziej istotne, pojawi się opłata za przelewy internetowe (1,5 zł, 20 przelewów w miesiącu gratis). Koniec również z darmowymi wypłatami ze wszystkich bankomatów – od lutego wypłata z maszyn obcych będzie obarczona 3-złotową prowizją.

300 zł za założenie konta firmowego w ING

ING Bank Śląski wystartował z nową promocją dla przedsiębiorców. Jeśli do 31.01.2016 r. prześlesz wniosek o otwarcie konta przez internet, a następnie do 31 sierpnia 2016, w sześciu różnych miesiącach opłacisz z założonego konta przynajmniej 6 składek do ZUS, otrzymasz 300 złotych premii. Więcej informacji o tej ofercie znajdziesz na stronie banku oraz w opisie konta Direct dla przedsiębiorców w rankingu kont firmowych.

Do 900 zł premii dla przedsiębiorców od Idea Banku

Idea Bank promuje aktywne korzystanie z firmowego konta bankowego, nagradzając klientów bonusami w ramach programu „Premiowanie za bankowanie”. Wysokość premii uzależniona jest co miesiąc od wykonanych czynności bankowych, a przedsiębiorca może zyskać nawet 900 zł w ciągu roku. Za co? Wpłaty gotówki we wpłatomacie, wystawianie faktur w systemie transakcyjnym Idea Cloud czy wykonywanie przelewów do ZUS lub US, można otrzymać bonus na konto w postaci nawet 75 zł  miesięcznie.

T-Mobile Usługi Bankowe już z kontem dla przedsiębiorców

Do produktów oferowanych na mocy współpracy Aliora i T-Mobile, dołączyło konto biznesowe dla przedsiębiorców. To dobry rachunek, prowadzony bezpłatnie po uzyskaniu wpływów min. 2000 zł miesięcznie lub wykonaniu płatności do US lub ZUS. Karta (5 zł/mies.) umożliwia darmowe wypłaty z bankomatów na całym świecie. Szczegółowe koszty rachunku znajdziesz w naszym rankingu kont firmowych.

600 zł na ZUS od mBanku - powrót promocji

mBiznes konto z promocją 600 zł na ZUS ponownie w ofercie mBanku. Jeśli do 31.07.2015 r. założysz mBiznes Konto Start (dla nowych działalności, do 12 miesięcy) lub mBiznes Konto Komfort (dla dłużej prowadzonych działalności) i będziesz z niego opłacać składki ZUS, otrzymasz miesięcznie 50 złotych premii, przez 12 miesięcy. Czytaj więcej: 600 zł na ZUS – mBank konto firmowe.

Konto firmowe z terminalem za 1 zł w Alior Banku

Alior Bank przy współpracy z MasterCard i Polskimi ePłatnościami, przygotował specjalną ofertę dla małych i średnich firm, w ramach której przedsiębiorcy mogą zakupić mobilny terminal płatniczy mPOS akceptujący zarówno tradycyjne, jak i zbliżeniowe karty płatnicze, za 1 zł. Zyskać można również roczne zwolnienie z opłaty za terminal (później 20 zł miesięcznie) i 9 miesięcy zwolnienia opłaty za konto. Formularz o konto z terminalem można znaleźć pod tym linkiem.

600 zł na ZUS od mBanku

Do 28 lutego 2015 r. można wziąć udział w promocji mBanku „600 zł na ZUS z mBiznes konto Start lub Komfort”. Maksymalna premia to 600 zł, wypłacana w kwocie 50 zł miesięcznie przez 12 miesięcy pod warunkiem złożenia wniosku o otwarcie mBiznes konta Start lub Komfort z miejsca oznaczonego symbolem „Promocja 600 zł na ZUS” (m.in. w naszym rankingu kont firmowych, gdzie znajdziecie wszystkie informacje o opłatach) do 28.02.2015 oraz opłacania składki na ZUS z nowo otwartego mBiznes konta Start lub Komfort w minimalnej wysokości 250 zł miesięcznie.

Składki ZUS 2015 r.

Znamy już wysokość składek wpłacanych do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych przez przedsiębiorców. Suma wszystkich składek opłacanych po dwóch latach prowadzenia działalności wynosi 1095,37 zł, początkujący przedsiębiorcy muszą liczyć się z obciążeniami w łącznej wysokości 446,88 zł. Szczegółowe informacje w artykule: Składki ZUS w 2015 r.

Idea Bank udostępnia chmurę dla firm

Od nowego roku w ofercie Idea Banku dla firm znajdą się usługi działające w chmurze. Idea Cloud zawierać będzie program do księgowości, przestrzeń na e-dokumenty spełniającą standardy bankowego bezpieczeństwa i szybki dostęp do faktoringu i windykacji. Wszystko to będzie zintegrowane w systemie bankowości internetowej, po zalogowaniu do swojego konta.

100 zł bonusu do konta firmowego w ING Banku

ING Bank Śląski przygotował promocję „100 zł za otwarcie konta”, w której mogą wziąć udział przedsiębiorcy zakładający konto firmowe. Aby otrzymać premię należy do 15 stycznia 2015 r. założyć konto on-line, aktywować dostęp do bankowości internetowej i kartę płatniczą, a następnie dokonać transakcji bezgotówkowych kartą na kwotę min. 1000 zł do czerwca. Wypłata bonusu nastąpi 15 lipca 2015 r.

Najlepsze banki dla biznesu wg Forbesa

Tegoroczny ranking „Forbesa” po raz pierwszy składał się z dwóch niezależnych części – oceny oferty na podstawie ankiet wypełnianych przez banki oraz badania jakości obsługi klientów biznesowych. Zwycięzcą okazał się bank PKO BP, drugie miejsce zajął Idea Bank a na najniższym stopniu podium stanął mBank. Kolejne miejsca przypadły w udziale odpowiednio: BNP Paribas, Pekao SA, Aliorowi, Millennium, ING, BPH, a pierwszą dziesiątkę zamknął Meritum Bank.

Od 2015 r. wyższe składki ZUS dla przedsiębiorców

Jak podaje Forbes, w 2015 r. szykuje się kolejna podwyżka ZUS-u. Pełne składki wyniosą nawet 1100 zł. Wzrosną także preferencyjne składki, które przedsiębiorcy mogą płacić przez pierwsze 24 miesiące działalności – wszystko wynika ze wzrostu średniego wynagrodzenia. W budżecie na 2015 r. zaplanowano je na 3966 zł. 60% tej kwoty stanowi podstawę wymiaru minimalnych składek do ZUS.

Nowa oferta kont firmowych w ING Banku Śląskim

ING Bank Śląski zmienia ofertę kont dla przedsiębiorców i wprowadza jedno konto Direct dla Firmy zamiast czterech dotychczasowych rachunków. Dodatkowo, bank wynagradza klientów aktywnie korzystających z konta i nie pobiera opłat za jego prowadzenie oraz internetowe przelewy krajowe w PLN – warunkiem zwolnienia z opłaty jest wykonanie przelewu do US lub ZUS albo zasilenie konta kwotą min. 2000 zł. W przeciwnym razie prowadzenie rachunku to koszt 9 zł, a opłata za przelew internetowy to 90 gr. Szczegóły kosztów konta ING można znaleźć w zestawieniu kont firmowych.

Informacje o składkach ZUS w koncie bankowym

Dzięki zmieniającym się przepisom ZUS planuje wykorzystać systemy bankowości internetowej do sprawdzania i załatwiania podstawowych spraw związanych ze składkami ZUS. Dzięki temu klienci wybranych banków (na razie na zaproszenie ZUS odpowiedział mBank i PKO BP) będą mogli sprawdzić informacje o składkach, złożyć wnioski (np. o zaświadczenie o niezaleganiu ze składkami), a także dokumenty rozliczeniowe związane z opłacaniem składek za pracowników.

Nowość: Bank SMART i SMART Biznes konto

Wystartował Bank SMART, czyli mobilna i internetowa marka FM Banku. Jego idea opiera się na prostych produktach, prostych rozwiązaniach, pełnej obsłudze przez internet (brak oddziałów) oraz na niskich opłatach. Dla przedsiębiorców został przygotowany rachunek SMART Biznes konto (bez opłat za prowadzenie, przelewy i kartę) oraz SMART Biznes procent – konto oszczędnościowe dla osób prowadzących działalność gospodarczą, z oprocentowaniem 4%.

FM Bank zmienił się w BIZ Bank

Na polskim rynku pojawił się nowy podmiot, a właściwie marka należąca do FM Bank SA – to BIZ Bank. Zastąpił on FM Bank i Polski Bank Przedsiębiorczości, specjalizujące się w budowaniu oferty dla mikroprzedsiębiorców i małych firm. Dla dotychczasowych klientów FM Banku nie zmienia się praktycznie nic, poza nową stroną logowania do bankowości internetowej. Wszystkie umowy, numery rachunków oraz dane banku pozostają bez zmian.

Kredyt dla przedstawicieli wolnych zawodów w FM Bank

FM Bank wprowadził do swojej oferty nowy kredyt dla przedstawicieli wolnych zawodów. Nazwa nowego produktu to Kredyt Profesja Premium Plus, a maksymalna kwota to 500 tys. zł. O kredyt mogą starać się specjaliści, którzy prowadzą indywidualną działalność gospodarczą (przynajmniej przez 36 miesięcy) lub mają spółkę cywilną. FM Bank przygotował kredyt dedykowany: lekarzom, stomatologom, notariuszom, radcom prawnym oraz adwokatom. Decyzja kredytowa jest podejmowana na podstawie oświadczenia o dochodach osiąganych z prowadzonej działalności gospodarczej, a dodatkowo bank zapowiada redukcję formalności.

mBank przedłuża promocję „do 600 zł z kontem firmowym”

Wszyscy przedsiębiorcy, którzy chcą otworzyć rachunek biznesowy w mBanku mogą skorzystać z promocji i zyskać możliwość zarobienia do 600 złotych za regularne opłacanie składek ZUS z rachunku. Promocja została przedłużona do 31.03.2014 r. włącznie.

Integracja organizacji z grupy Deutsche Banku

Deutsche Bank Polska S.A. oraz Deutsche Bank PBC S.A łączą się w jeden bank. Od 31 stycznia 2014 roku działają one już jako jedna organizacja pod nazwą Deutsche Bank Polska S.A. – Integracja obu organizacji pozwoliła nam stworzyć silny, uniwersalny bank kierujący kompleksową ofertę produktów i usług do Klientów indywidualnych, biznesowych, korporacyjnych, jak i instytucjonalnych – mówi dr hab. Krzysztof Kalicki, Prezes połączonego Deutsche Bank Polska. Uwaga! W związku z połączeniem zmianie ulegnie kod SWIFT – od 15 lutego 2014 roku w połączonym banku stosowany będzie dotychczasowy kod Deutsche Bank Polska SA: DEUTPLPX. Jeśli posiadasz rachunek firmowy (np. dbNet biznes) sprawdź, czy używasz właściwego SWIFT-u.

Załóż konto firmowe w mBanku i zyskaj do 600 zł na ZUS

W nowej promocji mBanku przedsiębiorcy mogą otrzymać do 600 zł zwrotu na konto firmowe. Co zrobić, by skorzystać? Trzeba nie być jeszcze klientem mBanku, otworzyć konto biznesowe i opłacać z niego składki na ubezpieczenie społeczne i zdrowotne do Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Za każdy miesiąc, w którym to zrobisz, otrzymasz 50 zł (maks. 600 zł). Promocja ma również na celu wypromowanie nowej oferty rachunków firmowych wprowadzonych przez mBank.

Zmiany w ofercie rachunków firmowych w mBanku

mBank zmienia swoją ofertę dla przedsiębiorców – znika rachunek „mBiznes konto”, a w jego miejsce wprowadzone zostają następujące konta: mBiznes konto Start, mBiznes konto Standard, mBiznes konto Komfort, mBiznes konto Premium.

ING udostępnia finansowanie dostawców na platformie Aleo

ING udostępnił usługę finansowania dostawców na swojej platformie handlowo-aukcyjnej dla firm Aleo.pl Teraz wybrane przez firmę faktury mogą zostać sfinansowane przed terminem płatności. W tego typu rozwiązaniu ING Bank Śląski przejmuje na siebie ryzyko braku wypłacalności odbiorcy.