Dobry pomysł i dopracowany biznesplan czasem nie wystarczą, aby rozpocząć działalność gospodarczą. W wielu przypadkach przedsiębiorcy potrzebne jest znalezienie źródła finansowania, przynajmniej na kilka pierwszych miesięcy działalności. Gdzie szukać kapitału lub dotacji na założenie firmy?
autor: Jan Boniecki, aktualizacja: 28.05.2014 r.
Urząd pracy: dofinansowanie na rozpoczęcie działalności gospodarczej
Jeśli myślisz o założeniu własnej działalności gospodarczej i masz status osoby bezrobotnej, możesz starać się o dotacje na założenie firmy z urzędu pracy. Ile można otrzymać? Ze środków Funduszu Pracy powiatowy urząd pracy może przyznać bezrobotnemu dofinansowanie w wysokości nie większej, niż 6-krotność przeciętnego wynagrodzenia, czyli obecnie około 22 tysięcy złotych. Dla małej działalności to znacząca kwota, i jeśli tylko spełniasz kryteria (m.in. odpowiednio długi okres „bezrobocia”, przygotowanie dokładnego opisu planowanej działalności), warto się o nią postarać. Co istotne, dotacja może być przeznaczona m.in. na zakup sprzętu komputerowego, maszyn, na usługi reklamowe, czy pomoc prawną. Szczegółowe informacje na temat tej formy wsparcia znaleźć można w serwisie ZielonaLinia.gov.pl.
Pomoc Zielonej Linii
Zielona Linia, czyli Centrum Informacyjno-Konsultacyjne Służb Zatrudnienia, jest nie tylko miejscem, w którym znajdziesz informacje na temat pozyskiwania środków na rozpoczęcie biznesu. Kiedy już staniesz się przedsiębiorcą, warto wiedzieć o tym, że Zielona Linia pod numerem telefonu 19524 udziela informacji na temat zatrudniania obcokrajowców, osób niepełnosprawnych, a także finansowania kształcenia pracodawców i pracowników przez urzędy pracy. W przypadku stworzenia miejsc pracy dla niepełnosprawnych, możesz starać się na przykład o dopłatę do wynagrodzeń, czy zwrot kosztów adaptacji pomieszczeń, o czym również dowiesz się dzwoniąc pod 19524. Wszystkie dostępne formy wsparcia znajdziesz na stronie Zielonej Linii, w zakładce Pracodawcy.
Dofinansowania unijne
Dotacje z Unii Europejskiej to marzenie wielu poczatkujących firm. Ze środków unijnych można otrzymać wysokie dofinansowania, nawet do kilkuset tysięcy złotych. Ich przyznanie jest jednak obwarowane wieloma formalnościami, a sam proces pozyskiwania dotacji może trwać miesiące. W Polsce ogromną popularnością cieszył się program 8.1 – wspieranie działalności gospodarczej w dziedzinie gospodarki elektronicznej, popularnie zwany dotacją na innowacje (dotacja od 20 do 600 tys. złotych). Wszystkie informacje dla zainteresowanych funduszami unijnymi można znaleźć na stronie funduszeeuropejskie.gov.pl.
Wsparcie znajomych i rodziny
Źródło finansowania z którego skorzystać może niemal każdy, to pomoc znajomych i rodziny. Jeśli potrzebujesz stosunkowo niewielkiej kwoty, i nie masz szans na dotacje z Unii lub z urzędu pracy, zwróć się z prośbą do najbliższych, przygotowując wcześniej wszystkie warianty spłaty zadłużenia – to ważne, aby nie stawiać znajomych w kłopotliwej sytuacji. Jeśli z góry nakreślisz plan spłaty, dużo prościej będzie potencjalnemu pożyczkodawcy powierzyć Ci pieniądze, niż w sytuacji, gdy miałby Ci je pożyczyć na czas nieokreślony.
Kredyt na start firmy
Jeśli nie masz do kogo się zwrócić z prośbą o pożyczkę, pozostają starania o kredyt bankowy na start firmy. Oferta banków pod tym względem jest bardzo zróżnicowana: niektóre instytucje finansowe przyznają firmom bez stażu jedynie limit kredytowy w koncie (do wysokości kilku tysięcy złotych), w niektórych otrzymać można nawet 200 tysięcy. Przeciętnie jednak, realną kwotą realną do uzyskania jest 20 tysięcy złotych. Dobry rekonesans pozwoli wybrać ofertę, która nie wymaga zbyt wielu zabezpieczeń.
Konkursy dla przyszłych przedsiębiorców
Jeśli masz w głowie innowacyjną ideę, a brakuje Ci pieniędzy, poszukaj konkursów dla osób chcących zacząć swoją przygodę z biznesem. Są one organizowane przez różne firmy, fundacje i organizacje NGO, a najczęściej opisuje je slogan „pomysł na biznes”. W tego typu konkursach liczy się przede wszystkim innowacyjność, dlatego „standardowe” pomysły raczej nie mają szans. Pula nagród jest zróżnicowana, ale możesz liczyć na to, że będzie to pomoc bezzwrotna.
Anioł biznesu
Anioł biznesu to osoba, która posiada pokaźny majątek i chce zainwestować go w nowe, często ryzykowne przedsięwzięcie. Uzyskanie tego typu wsparcia wiąże się najczęściej z oddaniem Aniołowi części udziałów, ale jednocześnie możesz otrzymać fachowe wskazówki dotyczące kierunku rozwoju biznesu. Tu również kluczową sprawą jest innowacyjność, ponieważ Anioł biznesu nie działa charytatywnie – liczy na to, że projekt rozwinie się i przyniesie wymierne korzyści. Gdzie szukać Anioła biznesu? Godnymi uwagi są na przykład serwisy: aniolybiznesu.org i lba.pl, które pomagają łączyć społeczność inwestorów z beneficjentami.
Crowdfunding – finansowanie społecznościowe
Crowdfunding to idealny sposób dla pozyskania kapitału przez osoby i firmy działające w obszarze nowych technologii. Jeśli Twój pomysł zyska uznanie internautów, w krótkim czasie możesz zyskać pieniądze na start projektu lub wprowadzenie produktu na rynek. Jak to działa? W serwisie crowdfundingowym zamieszczasz swoje ogłoszenie, opisujesz projekt, szacujesz, jakie środki są Ci potrzebne i ustalasz czas na ich zebranie. Jeśli Twój pomysł się spodoba, możesz liczyć na wielorakie korzyści (oprócz pieniędzy oczywiście). Samo zaprezentowanie się na platformie crowdfundingowej to darmowa reklama; nie do przecenienia jest również to, że crowdfunding jest swoistym wskaźnikiem pozwalającym przewidzieć sukces bądź porażkę danego przedsięwzięcia. Oprócz głównej funkcji, czyli pozyskania kapitału, to również darmowe badanie opinii. Wszystko na temat tej formy finansowania znajdziesz w naszym artykule o crowdfundingu.
Zobacz także:
Aktualizacja: 28.05.2014 r., Jan Boniecki, redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. W artykule wykorzystano zasoby informacyjne Zielonej Linii. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.