Rachunek firmowy pozwala trzymać ścisła kontrolę nad budżetem Twojej firmy. Poza tym w niektórych sytuacjach, jak na przykład w kontaktach w organami administracji publicznej jest po prostu niezbędny. Do czego firma potrzebuje rachunku bankowego?

Opłata podatków do Urzędu Skarbowego

Jednym z najważniejszych aspektów, do którego wykorzystasz rachunek bankowy jest konieczność wykonywania regularnych przelewów do Urzędu Skarbowego. Ponadto, jeśli zdarzy się sytuacja, w której nadpłacisz podatek, Urząd Skarbowy zwróci Ci pieniądze przelewem, na rachunek bankowy.

Składki ZUS

Sytuacja prezentuje się podobnie, jeśli chodzi o opłacanie składek ZUS.  Przedsiębiorcy mają obowiązek korzystać z bankowych dokumentów płatniczych według ustawowo określonych wzorów. Obowiązkiem jest opłacanie składek w formie bezgotówkowej, za pośrednictwem banku – wyjątkiem są mikroprzedsiębiorcy, którzy wspomniane należności mogą regulować w gotówce. Jednak konto firmowe pozwala zaoszczędzić mnóstwo czasu i usprawnić ten proces.

Przyjmowanie płatności

Na konto Twojej firmy wpływać będą również pieniądze ze sprzedaży produktów, czy za świadczone usługi. Rachunek bankowy ułatwia Ci ewidencję wpłat i pozwala kontrolować stan płatności. Ułatwiasz sobie w ten sposób sprawy księgowe. Ponadto rozliczenie pomiędzy firmami musi przebiegać w formie bezgotówkowej, o czym szerzej przeczytasz poniżej.

Zapłata dostawcom i kontrahentom

Transakcje pomiędzy firmami muszą być rozliczane przelewami na konto bankowe. Dlatego, aby opłacić faktury musimy wykorzystać bank. Aby usprawnić płatności do tych samych odbiorców możesz utworzyć szablony płatności lub skorzystać z polecenia zapłaty.

Korzyści przy staraniach o kredyt

Historia transakcji na Twoim rachunku firmowym może ułatwić Ci uzyskanie kredytu na rozwój firmy. Jeśli będziesz stałym klientem banku, formalności w celu uzyskania kredytu będą znacznie uproszczone. Bank ma ułatwiony dostęp do Twojej historii finansowej, co zwalnia Cię z obowiązku dostarczania wielu dokumentów.

Opłaty

Również miesięczne, stałe opłaty możesz regulować szybciej, posiadając konto bankowe. Wystarczy, że w systemie bankowości internetowej przygotujesz szablon przelewu za wynajem lokalu, za prąd, czy inne media.

Dostęp do produktów finansowych

Poza tym, za pośrednictwem bankowości internetowej uzyskasz szybszy dostęp do krótko- i długoterminowych lokat, ubezpieczeń, czy innych produktów finansowych, które będziesz mógł zakupić nie ruszając się sprzed komputera, jeśli posiadasz konto firmowe z dostępem przez internet.

Czytaj więcej:

Aktualizacja: 05.03.2014 r. Redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.