Polakpotrafi - logo

Pozyskanie pieniędzy na zrealizowanie projektu swoich marzeń nie musi być uzależnione od unijnych formalności lub bankowej biurokracji. Na całym świecie, także i w Polsce, coraz popularniejsze stają się serwisy crowdfundingowe, które umożliwiają internetową zbiórkę pieniędzy na projekty z różnych dziedzin. W naszym kraju największym i najprężniej działającym serwisem tego typu jest PolakPotrafi.pl. Jakie korzyści płyną z crowdfundingu i czy w ten sposób naprawdę da się pozyskać znaczące środki?

autor: Jan Boniecki, 20.05.2014 r.

Crowdfunding, crowdsourcing i barometr opinii społecznej

Niezależnie od tego, czy Twoim marzeniem jest realizacja biznesowego, sportowego, czy artystycznego marzenia, możesz skorzystać z możliwości, jakie daje crowdfunding. Dzięki platformom takim jak PolakPotrafi.pl nie musisz pukać od drzwi do drzwi i szukać entuzjastów Twojego pomysłu. W dobie mediów społecznościowych do dyspozycji jest także społcznościowe pozyskiwanie pieniędzy. Oprócz środków finansowych możesz zyskać coś równie ważnego – konstruktywną krytykę i wskazówki pomagające dostosować Twój pomysł do potrzeb społeczności. To tak zwany crowdsourcing, czyli oddanie szerokiej grupie ludzi głosu i decyzji co do ostatecznego kształtu produktu, projektu lub usługi. Nie do przecenienia jest też fakt, że crowdfunding jest jednocześnie pierwszym testem potencjału rynkowego – jeśli uda Ci się zdobyć uznanie interneutów i zebrać założoną kwotę, szanse powodzenia już po starcie znacznie rosną.

Jak pozyskać finansowanie

Kluczem do pozyskania pieniędzy w serwisach crowdfundingowych jest odpowiednia prezentacja swojego pomysłu. Twoim zadaniem jest takie opisanie projektu, przygotowanie materiałów graficznych, czy prezentacji wideo, żeby udowodnić internautom wartość, która wiąże się z Twoim pomysłem. Nie bez znaczenia są też nagrody dla wspierających, jednak to nie one są tutaj decydujące. Największe szanse powodzenia mają projekty, które mogą zmienić nie tylko Twoje życie, ale mogą również mogą mieć wpływ na życie całej społeczności, przynajmniej na lokalnym gruncie.

W przypadku PolakPotrafi.pl pozyskanie funduszy dojdzie do skutku w sytuacji, gdy uda Ci się zebrać całość założonej kwoty. Jeśli się to nie powiedzie, wpłacone przez darczyńców środki trafiają z powrotem na ich konto. Niezwykle ważną zasadą jest również to, że nie „handlujesz” udziałami – jako pomysłodawca i twórca projektu zachowujesz 100% praw własności. Tym, co otrzymują darczyńcy, jest ustalona przez Ciebie nagroda (w zależności od wysokości wpłat), efekt końcowy Twojej pracy i satysfakcja w przypadku powodzenia całego przedsięwzięcia. Opłata za udaną zbiórkę wynosi 7,4% jej wartości. W przypadku, gdy założona kwota nie zostanie zebrana, serwis nie pobiera żadnych opłat.

Historie sukcesu z PolakPotrafi.pl

Czy tego typu finansowanie ma szanse powodzenia w Polsce – kraju, w którym bezinteresowna pomoc nie jest częstym zjawiskiem? Historie takie jak wsparcie dla olimpijczyka Zbigniewa Bródki, czy zbiórka na teledysk do piosenki „Hera koka hasz” w wykonaniu Karoliny Czarneckiej odbiły się szerokim echem. Jednak w serwisie PolakPotrafi.pl znaleźć można zdecydowanie więcej ciekawych, biznesowych zbiórek. Oto kilka przykładów.

wMeritum.pl – projekt nowego, niezależnego i całkowicie oddolnego portalu informacyjnego. Świeże medium ma wypełnić lukę na rynku informacyjnym dostarczając informacje odsiane z niepotrzebnej frazeologii i dziennikarskich kaczek. Mniej mamy Madzi, więcej rzetelności i profesjonalizmu!
Cel: 6000 zł, zebrano: 7079 zł dzięki wpłatom 168 osób

Bibliobird.com – jest darmową aplikacją webową, która pomaga uczyć się j. angielskiego korzystając z metody autora, Davida Snopka, czyli przez czytanie i słuchanie interesującej treści w obcym języku. David to Amerykanin, który w ten sposób nauczył się języka polskiego.
Cel: 10000 zł, zebrano: 21420,49 zł dzięki wpłatom 209 osób

Lekcje Niemieckiego – zbiórka na publikację cyklu tekstów o współczesnych Niemczech. Autor opisał zastaną rzeczywistość podczas pobytu u naszych zachodnich sąsiadów: miejskie ogrody w Berlinie, opuszczone ulice w Lipsku, rowerową infrastrukturę w Magdeburgu, politycznych Piratów, życie bezrobotnych, imigrantów oraz księży katolickich. Publikacja pod tytułem „Lekcje Niemieckiego” ma liczyć 128 stron.
Cel: 5000 zł, zebrano: 5321 zł, dzięki wpłatom 117 osób

SieJe Vege wegetariańska kuchnia w Bielsku-Białej – otwarcie wegetariańskiej kuchni z której dochód będzie przeznaczony na wybudowanie ośrodka integracyjnego głównie dla ludzi po długotrwałym pobycie w szpitalach psychiatrycznych i osób zagrożonych wykluczeniem społecznym.
Cel: 7000 zł, zebrano 7115 zł, dzięki wpłatom 64 osób

 

Jak widać również w Polsce da się zrealizować pomysły finansowane oddolnie, przez ludzi wierzących zarówno w sam projekt, jak i w osoby dbające o jego realizację. Jeśli Twoja wymarzona działalność ma pierwiastek społeczny, czyli będzie służyć ludziom lub ocali od zapomnienia szlachetną ideę, szanse powodzenia zbiórki w serwisie PolakPotrafi.pl są duże. Warto spróbować!

Zobacz także:

Aktualizacja: 20.05.2014 r., Jan Boniecki, redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.