Które konto firmowe jest obecnie najlepsze na rynku? Który bank przygotował najkorzystniejszą ofertę dla przedsiębiorców? Prezentujemy aktualne porównanie kont dla firm.

Aktualny Aktualizacja: 8 kwietnia 2014 r.
Ranking kont firmowych, przygotowany przez redakcję serwisu KontoFirmowe24.pl, został stworzony z myślą przedsiębiorcach prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą oraz o właścicielach małych i średnich firm, którzy szukają taniego i pewnego rachunku dla swojego przedsiębiorstwa. Nasze zestawienie jest na bieżąco aktualizowane, dzięki czemu możesz mieć pewność, że wszystkie informacje w nim zawarte odpowiadają rzeczywistości. To pozwoli Ci zaoszczędzić czas i porównać najlepsze konta dla firm dostępne obecnie na polskim rynku bankowym. Na podstawie redakcyjnych testów oraz, co równie ważne, opinii klientów, wybraliśmy najlepsze rachunki, które poddaliśmy bardziej szczegółowej analizie. Podstawę naszego zestawienia stanowią:

  • opłaty za prowadzenie i przelewy zewnętrzne,
  • wypłata gotówki w oddziale i w bankomatach,
  • opłaty za przelewy do Urzędu Skarbowego i ZUS-u,
  • dostępność środków i dostęp do innych produktów bankowych,
  • przejrzystość tabeli opłat i prowizji i opinie klientów.
  Deutsche Bank
dbNET Biznes
Idea Bank
Firma to ja
Meritum Bank
Meritum bez granic
ING Bank Śląski
Konto z Lwem Direct
mBank
mBiznes konto Start
CitiBank
Pakiet CitiKonto
  dbNET biznes Idea Bank Meritum Bank ING Bank mBank Citibank
opłata za prowadzenie rachunku 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł (10 zł)***
przelew do ZUS/US 0 zł/0 zł 0 zł/0 zł 0 zł/0 zł 0 zł/0 zł 0 zł/0 zł 0 zł/ 0 zł
przelew zewnętrzny przez internet 0 zł 0 zł 0 zł 0,9 zł 0 zł (5 przelewów), 1,5 zł kolejne*** 0 zł
przelew zewnętrzny w oddziale banku 5 zł 4,99 zł 6,99 zł 10 zł 10 zł 10 zł
przelew zewnętrzny zlecony przez telefon 2 zł 4,99 zł 4 zł 10 zł 4 zł 10 zł
opłata za kartę płatniczą do konta 0 zł (3,5 zł) 0 zł (4,99 zł) 0 zł (5 zł) 0 zł (7 zł) 0 zł (5 zł) 6 zł
zwolnienie z opłaty za kartę 0 zł za kartę przy
min. jednej transakcji kartą w miesiącu
0 zł za kartę przy
transakcjach kartą na kwotę 400 zł/mies.
0 zł za kartę przy
transakcjach kartą na kwotę 200 zł/mies.
0 zł za kartę przy
transakcjach kartą na kwotę 300 zł/mies.
0 zł za kartę przy
transakcjach kartą na kwotę 200 zł/mies.
wypłata z bankomatu własnego 0 zł 0 zł
(bankomaty w oddziałach Idea Bank)
0 zł 0 zł 0 zł
(bankomaty: mBank, Euronet, Cash4You, eCard i BZ WBK)
0 zł
wypłata z bankomatu obcych sieci w kraju 0 zł 2,99 zł (0 zł)** 0 zł 0 zł 3%, min. 5 zł 0 zł
wypłata gotówki w oddziale 0 zł 0,3% wypłacanej kwoty, min. 5 zł 0,5% wypłacanej kwoty, min. 10 zł 0,5% wypłacanej kwoty i 10 zł 0,5% wypłacanej kwoty, min. 9 zł 0,4% min. 6 zł
rozpatrzenie wniosku o limit kredytowy w koncie indywidualnie 0 zł 0 zł 0 zł 0 zł indywidualnie
prowizja za przyznanie limitu kredytowego indywidualnie 0 zł indywidualnie,
min. 500 zł
2% kwoty,
min. 200 zł
2%-5% kwoty kredytu 1-2% do negocjacji, min. 500 zł
punkty w rankingu 91% 89% 88% 83% 82% 79%
pozycja w rankingu 1 miejsce 2 miejsce 3 miejsce 4 miejsce 5 miejsce 6 miejsce
inne "Pakiet przedsiębiorczy" – zniżki na usługi dla firm*

oproc. 2% na koncie oszczędnościowym db Oszczędna Firma
Promocja "Konto z linią kredytową" do 5000 zł (więcej) 100 wizytówek gratis, kreator stron WWW, dostęp do platformy Aleo, dostęp do darmowych wpłatomatów


 
wniosek o otwarcie konta

online, na stronie banku: dbnetbiznes.pl

online, na stronie banku: ideabank.pl

online, na stronie banku: meritumbank.pl

online, na stronie banku: ingbank.pl

online, na stronie banku: mbank.pl

online, na stronie banku: citibank.pl

Objaśnienia:

* - dbNET Biznes: Pakiet przedsiębiorczy to zniżki do usług księgowych, reklamy w internecie, przesyłek kurierskich, porad prawnych w internecie (m.in. iFirma.pl, Paczkomaty.pl, Zumi).

** - Idea Bank: za 9 zł miesięcznie można dokupić pakiet All Inclusive, który umożliwia dokonywanie bezpłatnych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów w kraju, wypłat i wpłat gotówkowych w oddziale Idea Banku oraz wpłat gotówki w wyznaczonych wpłatomatach i bankomatach.

*** - mBank: w pierwszym miesiącu od otwarcia konta otrzymasz 5 przelewów w miesiącu za 0 zł. W kolejnych miesiącach pakiet 5 bezpłatnych przelewów otrzymasz, jeśli wykonasz przynajmniej jeden przelew do ZUS w miesiącu poprzedzającym. Szósty i kolejne przelewy w miesiącu kosztują 1,5 zł.

*** - CitiBank: pakiet jest bezpłatny, gdy średnie miesięczne saldo na rachunkach oraz lokatach wynosi minimum 5000 zł lub po powiązaniu konta z kontem osobistym w CitiBanku.

Porównanie kont firmowych – podsumowanie

Konkurencja czyni cuda – jeszcze do niedawna za rachunek firmowy trzeba było sporo zapłacić. Dziś konta, które zwyciężają w naszym rankingu mają przystępną cenę nawet dla firmy, która stawia pierwsze kroki na rynku. Na pewno pomogło w tym wejście na rynek dwóch nowych graczy: Idea Banku i Meritum Banku. Powyższa tabela pomoże Ci w szybki i wygodny sposób porównać najważniejsze opłaty związane z czołowymi polskimi kontami firmowymi. Teraz musisz tylko zdecydować, która oferta najbardziej pasuje do Twojej sytuacji i który bank wzbudza największe zaufanie. Założenie konta przez internet nie zajmie Ci więcej niż 15 minut, a linki do stron z wnioskami znajdziesz w tabeli. Warto, abyś podczas otwierania konta przez sieć miał pod ręką REGON, NIP, datę rozpoczęcia działalności i dane adresowe Twojej firmy – czyli wszystko to, co znajduje się na potwierdzeniu wpisu do CEIDG. Te dane są najczęściej potrzebne do wypełnienia formularza. Mamy nadzieję, że ranking przygotowany przez KontoFirmowe24.pl będzie pomocny w dokonaniu dobrego wyboru.

miejsce 1: dbNET Biznes (Deutsche Bank)

Konto dbNET Biznes jest w pełni darmowym, internetowym kontem dla osób prowadzących działalność gospodarczą, idealnym jako rachunek do bieżących rozliczeń – operacji takich jak opłacanie składek ZUS, podatku dochodowego i podatku VAT – wszystko to wykonywane samodzielnie przez bankowość internetową jest bezpłatne. Dużą zaletą dbNET Biznes jest fakt, że już jedna płatność kartą zwalnia z opłaty za nią (nie ma przy tym minimalnej kwoty transakcji, co jest bardzo korzystne dla przedsiębiorców rzadko używających karty), a gotówkę można wypłacać bez prowizji ze wszystkich bankomatów na świecie (oraz w oddziałach Deutsche Banku). Internetowe konto firmowe w Deutsche Banku jest bardzo dobrym wyborem zarówno dla mikroprzedsiębiorcy rozpoczynającego działalność, jak i dla tego, który chce zmienić rachunek na tańszy. Wypełnij wniosek o otwarcie konta firmowego w Deutsche Banku »

miejsce 2: Konto Firma to Ja (Idea Bank)

Oprócz darmowego prowadzenia i bezpłatnych przelewów przez internet konto firmowe od Idea Banku oferuje także operacje w oddziale w rozsądnych cenach. Z miesięcznej opłaty za kartę zwalnia wydanie kwoty 400 złotych. Idea Bank określa się jako instytucję przyjazną przedsiębiorcom – i faktycznie, jego oferta może zachęcać tych, którzy prowadzą własny biznes, bo pomaga on w wielu formalnościach związanych ze startem i rozwojem działalności. Dużą zaletą Konta Firma to Ja, jak i całego Idea Banku, jest łatwy dostęp do kredytów dla przedsiębiorców (np. linia kredytowa do 5000 zł w koncie; obecnie w promocji bez prowizji) oraz innych produktów wspierających funkcjonowanie firmy (np. księgowości). Wypełnij wniosek o otwarcie konta firmowego w Idea Banku »

miejsce 3: Pakiet Meritum bez granic (Meritum Bank)

Trzeci rachunek w porównaniu, konto w pakiecie Meritum bez granic, to dobra alternatywa dla kont dbNET Biznes i Idea Banku. Bezpłatne prowadzenie i przelewy przez internet, w połączeniu z możliwością wydania dowolnej liczby kart debetowych Visa Business i bezpłatnymi wypłatami ze wszystkich bankomatów sprawiają, że oferta Meritum jest naprawdę korzystna (obecnie jedno z niewielu darmowych kont firmowych na rynku). Nieco droższy jest natomiast dostęp do produktów kredytowych, więc przedsiębiorcy szukający dodatkowego finansowania powinni dokładnie zapoznać się z warunkami. Co ciekawe, wznowienie karty (po trzech latach) to koszt 45 złotych, dlatego trzeba ostrożnie korzystać z możliwości posiadania dowolnej liczby kart powiązanych z rachunkiem.

miejsce 4: Konto z Lwem Direct dla przedsiębiorców (ING Bank)

Konto firmowe w ING Banku jest dobre dla wszystkich, którzy zamierzają wykonywać samodzielnie większość operacji za pośrednictwem bankowości internetowej. W przypadku wypłat gotówki i zleceń przelewów w oddziale banku, ING pobiera dość wysokie prowizje. Klienci jednak chwalą sobie możliwość darmowych wypłat gotówki ze wszystkich bankomatów w Polsce oraz dobrą obsługę ze strony banku, a rozpoczynający działalność podkreślają zalety łatwo dostępnej linii kredytowej i całego pakietu usług dla małych firm (darmowe wizytówki, kreator stron WWW, dostęp do platformy Aleo). Warto pamiętać, że do dyspozycji klientów ING są bezpłatne wpłatomaty – jest to szczególnie wygodne dla osób dokonujących częstych wpłat na rachunek. Wypełnij wniosek o otwarcie konta firmowego w ING »

miejsce 5: Konto firmowe mBiznes konto Start (mBank)

Znany i popularny wśród właścicieli firm rachunek mBiznes oferowany przez mBank, to jedno z najczęściej wybieranych kont przez przedsiębiorców internetowych. Dla firm, które działają krócej, niż 12 miesięcy, bank przygotował specjalną ofertę "mBiznes konto Start", w którym do dyspozycji jest między innymi pakiet bezpłatnych przelewów, czy zwolnienie z opłaty za kartę po wydaniu nią 200 złotych. Pakiet przysługuje tym, którzy opłacają składki ZUS z rachunku w mBanku. Dzięki swojej długiej obecności na rynku i w pełni internetowym dostępie do wszystkich operacji bankowych, mBank zyskał grupę wiernych klientów. Wielu z nich korzysta również z łatwo dostępnego kredytu na rozpoczęcie działalności (do 10 000 zł), lecz ci, którzy cenią sobie przede wszystkim niskie koszty rachunku biznesowego mogą poszukać tańszych alternatyw. Wypełnij wniosek o otwarcie konta firmowego w mBanku »

miejsce 6: Pakiet CitiKonto (CitiBank)

Pakiet CitiKonto jest wybierany najczęściej przez osoby, które posiadają rachunek osobisty w CitiBanku Handlowym. Dzięki pełnej integracji rachunków wypełnienie warunków do zwolnienia z opłat za konto osobiste jest jednocześnie przepustką do zwolnienia z opłat za rachunek firmowy. Poza tym zyskać można bezpłatne prowadzenie rachunku w walutach obcych, co jest szczególnie ważne dla osób rozliczających się choćby sporadycznie w walutach innych, niż polski złoty. Wypełnij wniosek o otwarcie konta firmowego w CitiBanku Handlowym »

Pytania, uwagi, komentarze? Napisz do nas korzystając z formularza kontaktowego.

Aktualny Aktualizacja: 8 kwietnia 2014 r. Redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.