Konto firmowe za 0 zł

Konta firmowe są najczęściej droższe, niż rachunki osobiste, i za większość z nich pobierane są opłaty – np. za przelewy. Istnieją jednak banki, które oferują darmowe konta firmowe dla przedsiębiorców prowadzących indywidualną działalność gospodarczą. Zobacz, co to znaczy, że konto firmowe jest bezpłatne i w których bankach je znajdziesz.

Darmowe konto firmowe – czyli jakie?

Przed uwierzeniem w zapewnienia banku, że dane konto jest bezpłatne, warto sprawdzić, co dokładnie to oznacza – bo wbrew pozorom to, co darmowe dla banku, nie zawsze jest darmowe dla przedsiębiorcy. Jakie są kryteria „darmowości”?

Darmowe prowadzenie konta firmowego – pierwszym wyznacznikiem darowego konta dla przedsiębiorcy jest bezwzględny brak opłaty za prowadzenie rachunku firmowego, niezależnie od średniego miesięcznego salda, czy regularności wpływów na konto.

Bezpłatne przelewy zewnętrzne przez internet – druga kwestia to możliwość wykonywania bezpłatnych przelewów zewnętrznych przez internet (bezpłatne przelewy zlecone w oddziale to rzecz niemal niespotykana) – co ważne, bezpłatne konto dla nie może mieć ograniczenia w liczbie darmowych przelewów w miesiącu.

Bezpłatne przelewy do ZUS i urzędu skarbowego – każdy przedsiębiorca musi co miesiąc opłacać składki społeczne i składki zdrowotne ZUS, a także podatki do urzędu skarbowego (jeśli osiągnął zysk i/lub jeśli jest VAT-owcem). Dlatego konto firmowe za 0 zł musi umożliwiać wykonywanie wspomnianych przelewów za darmo.

Możliwość uniknięcia opłaty za kartę płatniczą do konta firmowego – mimo, że formalnie opłata za kartę nie jest związana z opłatami za konto, stanowi ona „zestaw” z rachunkiem firmowym. Bardzo trudno znaleźć bank udostępniający przedsiębiorcom kartę płatniczą bezwarunkowo za darmo; dużo częściej natomiast można spotkać możliwość zwolnienia z opłaty za kartę, po wydaniu nią ustalonej kwoty w miesiącu. Taka możliwość jest jednym z wyznaczników bezpłatnego konta dla firmy.

Bezpłatne wpłaty gotówki na konto – darmowe konto firmowe musi mieć przynajmniej jedną możliwość dokonywania bezpłatnego zasilenia rachunku gotówką – czy to we wpłatomacie, czy w oddziale banku.

Bezpłatne wypłaty gotówki z konta – Podobnie jest z wypłatami gotówki z rachunku firmowego – przynajmniej jeden sposób musi być za darmo (wypłata gotówki w oddziale, wypłata w bankomacie, wypłata w kasie sklepu przy dokonywaniu zakupu – tzw. cash back)

Gdzie po darmowe konto firmowe

Wszystkie powyższe kryteria darmowego konta firmowego spełnia aktualnie (kwiecień 2014 r.) jeden bank, a dwa spełniają 5 na 6 kryteriów. Ich dokładne porównanie można znaleźć w naszym rankingu kont firmowych, a poniżej prezentujemy skrót najważniejszych informacji:

Deutsche Bank – konto firmowe dbNET Biznes

Brak opłat za prowadzenie: tak tak
Brak opłat za przelewy zewnętrzne przez sieć: tak tak, bez limitu
Brak opłat za przelewy do ZUS i US: tak tak
Zwolnienie z opłaty za kartę płatniczą: tak tak, po dokonaniu jednej transakcji w miesiącu
Brak opłat za wpłatę gotówki na konto: tak tak, w oddziale Deutsche Banku
Brak opłat za wypłatę gotówki z konta: tak tak, wszystkie bankomaty w Polsce, w oddziale banku

Konto dbNET Biznes (Deutsche Bank) jest obecnie jedynym w pełni darmowym kontem firmowym w Polsce. Przejdź na stronę banku »

Meritum Bank – konto firmowe Meritum bez granic

Brak opłat za prowadzenie: tak tak
Brak opłat za przelewy zewnętrzne przez sieć: tak tak, bez limitu
Brak opłat za przelewy do ZUS i US: tak tak
Zwolnienie z opłaty za kartę płatniczą: tak tak, po wydaniu 200 zł w miesiącu
Brak opłat za wpłatę gotówki na konto: tak nie, wpłata w oddziale banku 0,5% wpłacanej kwoty, min. 10 zł
Brak opłat za wypłatę gotówki z konta: tak tak, wszystkie bankomaty w Polsce

„Prawie” darmowym kontem jest rachunek Meritum bez granic (Meritum Bank), który spełnia 5/6 kryteriów bezpłatnego konta dla przedsiębiorcy. Przejdź na stronę banku »

Firma to Ja – konto firmowe Idea Banku

Brak opłat za prowadzenie: tak tak
Brak opłat za przelewy zewnętrzne przez sieć: tak  tak, bez limitu
Brak opłat za przelewy do ZUS i US: tak tak
Zwolnienie z opłaty za kartę płatniczą: tak tak, po wydaniu 400 zł w miesiącu
Brak opłat za wpłatę gotówki na konto: tak nie, 0,3% min. 5 zł od każdej wpłaty w oddziale, 0,5% we wpłatomacie
Brak opłat za wypłatę gotówki z konta: tak tak, bankomaty w oddziałach Idea Bank

Konto Firma to Ja (Idea Bank) również spełnia 5 z 6 kryteriów, jednak nie umożliwia darmowych wpłat gotówki na rachunek. Przejdź na stronę banku »

Ranking kont firmowych

Szczegółowe porównanie najtańszych kont firmowych w Polsce znajdziesz w aktualnym rankingu kont firmowych przygotowanym przez redakcję serwisu kontofirmowe24.pl

Zobacz także:

Aktualizacja: 11.04.2014 r., Jan Boniecki, redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.