Jakie konto w CEIDG

Założenie konta firmowego jest możliwe dopiero wtedy, gdy przedsiębiorca dokona wpisu do CEIDG. Jakie konto należy więc wpisać w punkcie 28.a „Dane identyfikacyjne rachunku bankowego wnioskodawcy” skoro nie masz jeszcze rachunku założonego na dane działalności? Zobacz naszą krótką instrukcję krok po kroku, jak poradzić sobie w tej sytuacji.

W formularzu CEIDG-1 podaj swoje konto osobiste

Podczas wypełniania wniosku o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej w punkcie 28.a (Dane identyfikacyjne rachunku bankowego wnioskodawcy) podaj tymczasowo swój rachunek osobisty. Nie rodzi to żadnych skutków, ani komplikacji, ponieważ gdy tylko otworzysz konto firmowe, będziesz mógł zaktualizować wpis do CEIDG (bezpłatnie, przez internet). Przykład formularza wypełnionego z użyciem konta osobistego znajdziesz na załączonej grafice (kliknij, aby powiększyć).

CEIDG konto firmowe

Czy muszę mieć konto firmowe?

Skoro w CEIDG jest możliwość podania numeru konta osobistego, to może wcale nie trzeba otwierać osobnego konta dla firmy? Przepisy prawa mówią, że musisz mieć konto bankowe, nie precyzują jednak jakie. Określają to jednak regulaminy banków i wynika z nich jasno, że nie możesz wykorzystywać rachunku osobistego do rozliczeń firmowych. Obszerny artykuł na ten temat znajdziesz tutaj: Czy muszę mieć konto firmowe.

Wybierz i otwórz konto firmowe

Gdy wypełnisz wniosek o wpis do CEIDG, otrzymasz potwierdzenie i wszystkie potrzebne wpisy (potwierdzenie NIP-u z urzędu skarbowego, numer REGON) – jednym słowem, gdy będziesz już przedsiębiorcą i Twój wpis będzie widniał w bazie (możesz to sprawdzić korzystając z wyszukiwarki CEIDG), zainteresuj się ofertą banków w zakresie rachunków dla przedsiębiorców. Szczególnie przydatny może okazać się ranking kont firmowych, w którym porównasz najtańsze obecnie konta dla przedsiębiorców.

Zaktualizuj wpis do CEIDG

Gdy założysz konto firmowe (proces ten od momentu wypełnienia wniosku na stronie banku do aktywacji rachunku może trwać ok. 2 tygodnie) i znasz już jego numer, możesz przystąpić do aktualizacji danych podanych w CEIDG. Jak to zrobić? Wejdź na stronę zmiana danych we wpisie CEIDG i w polu „Zakres zmian” zaznacz opcję „Rachunki bankowe” a następnie wpisz nowy numer. Zmiana danych we wpisie jest bezpłatna i można jej dokonać przez internet.

CEIDG konto firmowe

W skrócie:

  • we wniosku CEIDG-1 podaj numer konta osobistego
  • gdy zarejestrujesz działalność, wybierz i załóż konto firmowe
  • gdy konto firmowe będzie aktywne zaktualizuj dane w CEIDG: konto osobiste zamień na firmowe

Zobacz także:

Aktualizacja: 15.04.2014 r., Jan Boniecki, redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.