Kserokopiarki, skanery, drukarki, komputery, oświetlenie, maszyny, ogrzewanie… Koszty energii to oprócz czynszu główne źródło kosztów utrzymania biura. Ich redukcja może skutecznie poprawić stan finansów firmy, zatem najwyższy czas dokładnie przeanalizować na czym można zaoszczędzić.
Wydatki na energię ponoszone przez polskich przedsiębiorców z roku na rok rosną. Postęp technologiczny owocujący coraz większa ilością elektroniki w biurach czy rosnąca popularność urządzeń klimatyzacyjnych w zestawieniu z coraz wyższymi kosztami energii nie nastrajają optymistycznie. Warto pomyśleć o oszczędzaniu energii, które zrobi dobrze nie tylko środowisku, ale również naszej kieszeni.
Źródła marnowania energii
Przede wszystkim warto przeanalizować rachunki za energię i sprawdzić, co naraża nas na największe wydatki. Najprawdopodobniej część kosztów ponosimy zupełnie niepotrzebnie. Co nas na nie naraża? Mogą to być nie wyłączane na noc komputery i inne urządzenia biurowe, pozostawianie przez pracowników oświetlenia w pustych pomieszczeniach. Opłaci się też zainwestować w żarówki energooszczędne tam, gdzie światło musi być włączone przez dłuższy czas. Tam, gdzie przebywamy krótko (kuchnia, łazienka, schowek, schowek) warto zainstalować oświetlenie halogenowe lub LED, które zapewni nawet do 80% oszczędności w porównaniu z tradycyjnymi żarówkami. Nie bez znaczenia jest tez kolor ścian. Ciemne lub brudne ściany powodują zaciemnienie wnętrza o kilkadziesiąt procent a na ich oświetlenie zużyjemy znacznie więcej prądu.
Urządzenia energooszczędne
Wymieniając urządzenia biurowe i AGD na nowe warto zainwestować w te energooszczędne, które, same wyłączą się, gdy nie są używane. Warto wydać więcej na wyższej klasy czajnik czy lodówkę, niż później przez lata dopłacać niepotrzebnie do ich eksploatacji. Nie opłaca się również przegrzewanie pomieszczeń. Podniesienie temperatury o 1 st. oznacza aż sześcioprocentowy wzrost zużycia energii. Zaoszczędzimy też skręcając kaloryfery na noc, kiedy i tak nikt nie korzysta z biurowych pomieszczeń.
Nieenergooszczędne nawyki
Każde niewłaściwie używane urządzenie znajdujące się w firmie generuje zbędne wydatki. Już na przykład samo gotowanie w czajniku tylko potrzebnej ilości wody (zamiast każdorazowo pełnego czajnika) pozwala zaoszczędzić 250 zł rocznie. Włączając tryb oszczędzania w czasie, kiedy nie używamy komputera sprawi, że wydamy mniej o około 100zł rocznie na jedno tylko urządzenie. W skali wydatków firmy taka oszczędność wydaje się mikroskopijna. Jednak jeśli podliczyć wszystkie urządzenia które narażają nas chociażby na kilkadziesiąt złotych niepotrzebnych kosztów, uzbiera się z tego całkiem pokaźna suma, która mogłaby pozostać na koncie firmowym i zostać wykorzystana w znacznie sensowniejszy sposób.
Takie właśnie, zdawałoby się, drobne zaniedbania powodują, że wydajemy na energię więcej niż musimy. A oszczędzać jest naprawdę łatwo. Wystarczy odrobina samodyscypliny i wprowadzenie kilku nowych, ekologicznych zasad w biurze, a następny rachunek mile nas zaskoczy.
Zobacz także:
Aktualizacja: 23.05.2014 r., Agnieszka Zakrzewska, redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.