Prowadząc jednoosobową działalność lub małą firmę trudno od razu pozwolić sobie na zakup drogich programów, takich jak Photoshop, Dreamweaver, czy nawet Microsoft Office. Używanie pirackich wersji oprogramowania jest przestępstwem, za które prędzej, czy później przyjdzie nam zapłacić. Przedstawiamy listę bezpłatnych programów dla małych firm, z powodzeniem zastępujących software klasy premium oraz narzędzi przydatnych w każdej firmie.

Darmowe odpowiedniki drogich programów

Dopóki firma nie zacznie generować zadowalających zysków, nie warto ponosić dużych kosztów związanych z oprogramowaniem, lecz stopniowo dokupywać te aplikacje, które okażą się niezbędne. Być może legalne programy na licencji GNU GPL, czyli tzw. „wolne oprogramowanie” na początek wystarczą, aby móc rozkręcić biznes, przy minimalizacji kosztów.

7-Zip zamiast WinRar i WinZip

7 Zip

7-Zip to aplikacja do kompresji danych, znakomicie zastępująca najpopularniejsze w Polsce programy tego typu: WinRara oraz WinZipa. Obsługuje wiele formatów, np. RAR, ZIP, CAB, ARJ, GZIP, BZIP2, TAR, CPIO, RPM i DEB, pozwala szyfrować archiwa i tworzyć samorozpakowujące się pliki. W niczym nie ustępuje płatnym programom.

http://www.7-zip.org/

FileZilla zamiast Total Commander

Filezilla

Jeśli potrzebujesz prostego, darmowego i sprawdzonego klienta FTP, FileZilla będzie idealnym rozwiązaniem. Dla wielu osób odpowiednim programem do przesyłania plików jest Total Commander, jednak nie jest on bezpłatny, a FileZilla to oprogramowanie na licencji GNU GPL. Oczywiście Total Commander jest bardziej rozbudowany, lecz jeśli chodzi funkcję klienta FTP, FileZilla ma wszystko, czego potrzeba.

https://filezilla-project.org/

GIMP zamiast Photoshopa

Gimp

GIMP nie jest równorzędnym konkurentem dla Photoshopa – to znacznie bardziej uproszczony program do przetwarzania grafiki cyfrowej. Można dzięki niemu tworzyć nieskomplikowane grafiki, kadrować i korygować zdjęcia, przetwarzać kolory i łączyć różne obrazy, między innymi dzięki pracy na warstwach. Photoshop to zdecydowanie bardziej rozbudowany i profesjonalny pakiet, jednak jeśli nie zajmujesz się zawodowo tworzeniem i obróbką grafiki, możesz sprawdzić, czy na Twoje potrzeby GIMP nie będzie wystarczającym narzędziem.

http://www.gimp.org/

Apache OpenOffice zamiast Microsoft Office

OpenOffice

OpenOffice to darmowy odpowiednik Microsoft Office, który można za darmo i legalnie używać w domach, firmach, urzędach i szkołach. W jego skład wchodzą między innymi edytor tekstu Writer, arkusz kalkulacyjny Calc, program graficzny Draw i program do tworzenia prezentacji Impress (odpowiednik Power Pointa). Mimo wielu starań, pliki stworzone w OpenOffice nie zawsze tak samo wyświetlają się w MS Office, przez co wysyłka plików do klienta może być uciążliwa. Jednak dla firmy, która pakietu biurowego używa jedynie do swoich potrzeb i oczekuje, że będzie to darmowy program do pisania i ewentualnie policzenia czegoś w arkuszu kalkulacyjnym, może być to dobry wybór.

https://www.openoffice.org/pl/

Google Docs zamiast Microsoft Office

Google Docs

Coraz więcej przedsiębiorców, szczególnie tych, ceniących zalety posiadania plików „w chmurze” (przez co mają do nich dostęp z każdego komputera podłączonego do sieci), korzysta z narzędzi dostarczanych przez Google. W skład Google Docs wchodzi edytor tekstu, aplikacja do tworzenia prezentacji, arkusz kalkulacyjny, program do formularzy a nawet edytor grafiki. Zaletą plików tworzonych w Google Docs jest to, że może pracować na nich wiele osób na raz i w łatwy sposób można je udostępniać kontrahentom lub klientom.

https://drive.google.com/

LibreOffice zamiast Microsoft Office

LibreOffice

LibreOffice powstał na bazie OpenOffice i jest od niego bardziej nowoczesny. To pakiet biurowy zarządzany i rozwijany przez społeczność, na licencji GNU LGPL – oznacza to, że możesz bezpłatnie z niego korzystać w celach osobistych i komercyjnych. W skład pakietu wchodzą: Writer (edytor tekstu), Calc (arkusz kalkulacyjny), Impress (program do prezentacji), Draw (program do tworzenia rysunków i wykresów), Base (modułem bazodanowy), Math (edytor równań i zapisów matematycznych).

http://pl.libreoffice.org/

Thunderbird zamiast Microsoft Outlook

Thunderbird

Darmowy program pocztowy, Thunderbird, to część oprogramowania tworzonego przez Mozillę (której dziełem jest m.in. przeglądarka Firefox). W przeciwieństwie do innych, darmowych odpowiedników programów „premium”, niemal nie ustępuje swojemu konkurentowi – MS Outlook. Jeśli jesteś przyzwyczajony do korzystania z klienta poczty, nie będziesz rozczarowany Thunderbirdem.

https://www.mozilla.org/pl/thunderbird

Microsoft Expression Web zamiast Adobe Dreamweaver

Microsoft Expression Web

Expression Web to zaawansowane narzędzie do tworzenia stron internetowych, które z powodzeniem może konkurować z Adobe Dreamweaverem. Wersja testowa dostępna jest zupełnie bezpłatnie, a jeśli posiadasz pakiet Office, możesz korzystać z pełnej wersji bez opłat. Aplikacja obsługuje technologie PHP, HTML/XHTML, CSS, JavaScript, ASP.NET i ASP.NET AJAX. Bardzo przydatny jest edytor WYSYWIG i opcja podglądu w czasie rzeczywistym. Znakomity zamiennik Dreamweavera.

http://www.microsoft.com/en-us/download/details.aspx?id=36179

Inkscape zamiast Corel Draw

Inkscape

Program Inkscape to darmowe narzędzie do tworzenia grafiki wektorowej, z możliwością pracy z obiektami, krzywymi i tekstem. Do prostszych zastosowań może służyć jako zamiennik Corel Draw, a co istotne, ma również polską wersję językową.

http://www.inkscape.org/en/

Darmowe programy do firmy

Jakie są inne, bardzo przydatne programy do pobrania za darmo? To niewielkie aplikacje, które są nieocenione dla niejednego przedsiębiorcy.

PDF Creator

PDFCreator

Małe i niezastąpione narzędzie do tworzenia plików PDF. Program działa jako wirtualna drukarka, która zapisuje treści (pliki edytora tekstów, prezentacje, strony internetowe, itp.) jako PDF. Jest darmowy zarówno do zastosowania domowego, jak i w firmie.

http://www.pdfforge.org/pdfcreator

Notepad ++

Notepad ++

To narzędzie przydatne dla osób dokonujących zmian w kodzie źródłowym. To pozornie prosty edytor tekstu, który obsługuje języki takie jak HTML, CSS, PHP, JavaScript, C, C++, Java, C#, XML, RC resource file, makefile, pliki BATCH, ASP, VB/VBS źródła plików, SQL, Objective-C, CSS, Pascal, Perl, Python, Lua, TCL, Assembler, Ruby, Lisp, Scheme, Properties, Diff, Smalltalk, Postscript i VHDL. Mały program z ogromnymi możliwościami, dostępny za darmo na licencji GNU GPL.

http://notepad-plus-plus.org/

Media Player Classic Home Cinema

MPC

Darmowy program do odtwarzania wielu różnych rodzajów multimediów, zarówno audio, jak i wideo. Mimo swoich niewielkich rozmiarów posiada szeroki zakres możliwości, od liczby obsługiwanych formatów począwszy, skończywszy na edycji odtwarzanego obrazu (np. obracanie).

http://mpc-hc.org/

Znasz inny, darmowy program?

Jeśli masz inne propozycje, napisz do nas! Wspólnie rozszerzymy listę darmowych aplikacji przydatnych każdemu przedsiębiorcy!

Zobacz także:

Aktualizacja: 15.03.2014 r., Krzysztof Gibek, redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.