Idea Bank logo

Rachunek dla przedsiębiorców w Idea Banku – Konto Firma to Ja – jest jednym z najtańszych kont firmowych na rynku. Jakie są jego mocne i słabe strony? Czy warto otworzyć konto firmowe w Idea Banku? Prezentujemy opinię o rachunku biznesowym w "banku dla przedsiębiorców" – jak określa się Idea Bank.

 

Nie przegap tej okazji, jeśli szukasz konta firmowego z bonusem – zwrot do 900 zł z kontem Firma to Ja od Idea Banku »

Kto może otworzyć konto Firma to Ja

Konto Firma to Ja w Idea Banku przeznaczone jest dla klientów prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Wypełniając wniosek o otwarcie konta będziesz poproszony o takie dane jak PKD i data rozpoczęcia działalności, dlatego najpierw musisz zarejestrować się jako przedsiębiorca.

We wniosku CEIDG-1 (wpis do rejestru przedsiębiorców) podaj swoje konto osobiste (wszystko na ten temat w artykule CEIDG – jakie konto podać) następnie wypełnij wniosek o otwarcie Konta Firma to Ja, a gdy rachunek będzie już aktywny, wpisz jego numer do CEIDG, aktualizując wniosek.

900 zł premii od Idea Banku

Idea Bank oferuje nowym klientom bonus w ramach promocji „Premiowanie za bankowanie”. Wysokość premii uzależniona jest od wykonanych co miesiąc operacji bankowych, a przedsiębiorca może zdobyć 900 zł w ciągu roku. Maksymalnie 75 zł miesięcznie, za:

 • utrzymywanie odpowiedniego średniego miesięcznego salda na rachunku,
 • wpłata gotówki we wpłatomacie na rachunek,
 • przelew ZUS lub US z rachunku w Idea Banku,
 • wystawienie i opłacenie faktury poprzez bankowość elektroniczną.

Aby otrzymać premię, załóż Konto Firma To Ja i zaloguj się do serwisu transakcyjnego Idea Cloud. Wystarczy aktywować Promocję "Premiowanie za bankowanie" dostępną w szczegółach konta w sekcji Promocje -> Zobacz -> Aktywuj

Darmowy debet dla firm

Jeśli rozpoczynasz działalność, w większości banków nie otrzymasz kredytu na finansowanie bieżącej działalności. Między innymi z myślą o takiej sytuacji, Idea Bank przygotował debet w rachunku firmowym przez 3 miesiące bez opłat, z możliwością przedłużenia tego okresu na kolejne miesiące, o ile na Twoim koncie będą pojawiać się regularne wpływy. Kwota bezpłatnego limitu to 5 tysięcy złotych. Aby dowiedzieć się więcej lub zawnioskować o debet, wypełnij wniosek na specjalnej stronie Idea Banku – Darmowy debet do 5000 zł.

Debet dla firm – jakie są szczegóły?

 • Prowizja za przyznanie debetu wynosi 0 zł.
 • Oprocentowanie 0% w skali roku obowiązuje dla wysokości debetu w kwocie 5000 zł zaczynając od miesiąca, w którym nastąpiło uruchomienie kredytu, a także w kolejnych trzech pełnych miesiącach kalendarzowych.
 • Okres bez opłat może zostać przedłużony o kolejne dziewięć miesięcy (łącznie maksymalnie do roku), jeśli zapewnisz comiesięczne wpływy na rachunku Firma to Ja lub innym, na którym masz debet.
 • Po okresie promocji oprocentowanie debetu wynosi 10% w skali roku.
 • Kwota debetu powyżej 5000 zł jest oprocentowana w wysokości 10% w skali roku, również w okresie promocyjnym.
 • Wniosek o konto z debetem znajdziesz na tej stronie.
Darmowy debet dla firm

Ile kosztuje konto firmowe w Idea Banku

Konto Firma to Ja może być bezpłatnym rachunkiem pod warunkiem, że masz świadomość tego, w jaki sposób można zostać zwolnionym z opłat i jakich operacji unikać, by nie musieć płacić za obsługę. Poniżej znajduje się lista najważniejszych opłat:

 • otwarcie rachunku: 0 zł
 • prowadzenie rachunku: 0 zł/mies.
 • opłata za przelew zewnętrzny przez internet: 0 zł
 • opłata za przelew zewnętrzny w oddziale banku: 4,99 zł
 • opłata za przelewy do ZUS i US przez internet: 0 zł
 • opłata za kartę płatniczą: 4,99 zł/mies. lub 0 zł – jeśli wykonasz w miesiącu transakcje kartą na łączną kwotę minimum 400 złotych
 • opłata za wypłatę gotówki: 0 zł z bankomatów w oddziałach Idea Banku, 0,3% min. 5 zł od każdej wypłaty w kasie oddziału banku
 • opłata za wpłatę gotówki: 0,3% min. 5 zł od każdej wpłaty w oddziale banku
 • bezpłatne wypłaty z bankomatów: bankomaty w oddziałach Idea Banku
 • opłata za wypłatę w bankomacie obcym: 2,99 zł
 • opłata za pakiet All Inclusive – umożliwiający darmowe wypłaty ze wszystkich bankomatów w kraju oraz wpłaty i wypłaty w oddziale bez dodatkowych opłat: 9 zł miesięcznie (opcjonalnie)

Idea Bank – darmowe konto firmowe?

Patrząc na powyższe zestawienie opłat łatwo określić grupę osób, dla których konto firmowe w Idea Banku będzie zupełnie darmowe: to przedsiębiorcy, którzy obsługują rachunek bankowy przez internet, samodzielnie wykonując przelewy, aktywnie korzystają z karty płatniczej (to znaczy wydają przy jej użyciu min. 400 zł w miesiącu) oraz nie muszą zbyt często wypłacać gotówki z bankomatów (te darmowe zlokalizowane są w oddziałach Idea Banku), a wpłat będą dokonywać we wpłatomatach – w takim przypadku opłata za konto i kartę będzie wynosić 0 zł.

Idea Cloud

Idea Cloud

Idea Bank wprowadził niedawno usługę wirtualnej chmury, do której darmowy dostęp otrzymują wszyscy klienci posiadający rachunek firmowy. Co to jest Idea Cloud? To internetowa platforma do zarządzania firmą, do której możesz zalogować się z każdego miejsca na świecie. Oprócz bankowości, w Idea Cloud masz do dyspozycji również program do fakturowania, wirtualny sejf – do przechowywania istotnych danych, dostęp do szybkiego kredytu dla firm i zestaw narzędzi analitycznych do zarządzania płynnością finansową firmy. Przewodnik po Idea Cloud znajdziesz tutaj.

Program do fakturowania

W skład Idea Cloud wchodzi internetowa aplikacja do fakturowania, umożliwiająca szybkie wystawianie i wysyłkę faktur VAT i rachunków, bez ograniczeń ilościowych. Fakturowanie jest bezpłatne w zestawie z kontem Firma to Ja – to ciekawa propozycja dla osób, które samodzielnie wystawiają dokumenty sprzedaży.

Idea Hub

Idea Hub w Idea Banku

Idea Bank udostępnia swoim klientom darmową przestrzeń coworkingową, w której, oprócz biurka do pracy, można bezpłatnie skorzystać z internetu, drukarki, skanera, a także przeczytać prasę i zarezerwować salę konferencyjną na spotkanie z kontrahentem. Jak do tej pory dostępny jest jeden punkt Idea Hub, który mieści się w Warszawie przy ulicy Marszałkowskiej 87. Coworking jest idealnym rozwiązaniem dla freelancerów i przedstawicieli wolnych zawodów, a osoby, które mieszkają w Warszawie lub często przyjeżdżają tam na spotkania biznesowe, mogą od czasu do czasu popracować w przestrzeni udostępnionej przez Idea Bank.

Dodatkowe korzyści

Mobilny wpłatomat

Konto firmowe w Idea Banku oferuje również dwa darmowe przelewy natychmiastowe w miesiącu (co przydaje się na przykład wtedy, gdy zorientujemy się o upływającym lub przegapionym terminie płatności), czy dostęp do tanich terminali płatniczych dla przedsiębiorców, którzy chcą przyjmować płatności kartą. Do dyspozycji klientów jest także mobilny wpłatomat, czyli samochód z wbudowanym urządzeniem do deponowania pieniędzy. To rozwiązanie przygotowane z myślą o klientach, którzy przyjeżdżali do banku, aby zdeponować utarg w kasie. Teraz mogą zrobić to samo, po uprzednim zamówieniu przyjazdu mobilnego wpłatomatu pod wskazany adres.

System bankowości internetowej Idea Banku

Bankowość on-line oferowana przez Idea Bank została gruntowanie przebudowana i obecnie jest zintegrowana z usługą Idea Cloud. Intuicyjny dostęp do wszystkich najpotrzebniejszych operacji i wizualna prostota – to jedne z jej największych zalet. Z poziomu bankowości internetowej można między innymi założyć lokatę, wziąć kredyt, otworzyć konto pomocnicze, wystawić fakturę i przejść do wirtualnego sejfu.

Idea Bank konto firmowe

Na co trzeba uważać

Konto Firma to Ja jest dobrym rachunkiem firmowym z niskimi opłatami. W sytuacji samodzielnego wykonywania większości operacji, konto może być całkowicie bezpłatne, jeśli zamierzasz często odwiedzać placówkę banku, musisz liczyć się z kosztami operacji wykonanych przez doradcę. W przypadku gdy zamierzasz wziąć udział w którejś z  promocji Idea Banku (np. konto firmowe z tabletem) musisz dokładnie zapoznać się z jej warunkami – rzadko zdarza się, żeby otrzymanie prezentu od banku nie było obwarowane dodatkowymi warunkami, dlatego zanim skusisz się na akcję specjalną, upewnij się co się z nią wiąże. Jeśli nie chcesz zagłębiać się w analizę dodatkowych regulaminów, wybierz „podstawową” wersję konta – Firma to Ja.

Poza tym pamiętaj, że do dyspozycji (bez wykupienia pakietu All inclusive) masz bankomaty znajdujące się w oddziałach Idea Banku, a wypłata z pozostałych to każdorazowy koszt 2,99 zł. Jeśli z kolei często wpłacasz pieniądze na swoje konto, i nie masz w pobliżu swojej firmy wpłatomatu Idea Banku (korzystanie z nich jest darmowe), poszukaj tańszego odpowiednika rachunku – Idea nie oferuje darmowych wpłat gotówki w kasie banku, chyba, że wykupisz wspomniany już pakiet All Inclusive (9 zł/miesiąc) – wtedy możesz wpłacać i wypłacać w placówce banku bez opłat i korzystać ze wszystkich bankomatów w Polsce.

Jak założyć konto firmowe w Idea Banku

Idea Bank Firma to Ja

Konto Firma to Ja założysz wypełniając wniosek na stronie Idea Banku. Musisz w nim podać swoje dane osobowe, podstawowe informacje o swojej działalności (m.in. PKD, datę rozpoczęcia, REGON). Do wyboru masz różne sposoby podpisania umowy – dostarczenie dokumentów przez kuriera, online (czyli przelewem aktywacyjnym z innego konta) lub w oddziale banku. Jeśli potrzebujesz pomocy przy wypełnianiu wniosku, sprawdź naszą instrukcję krok po kroku: jak otworzyć konto w Idea Banku.

Czy rachunek firmowy w Idea banku to darmowe konto?

W naszym artykule Darmowe konto firmowe rachunek Firma to Ja spełnił 5 z 6 kryteriów „darmowości” konta firmowego. Operacją, której nie da się przeprowadzić bez opłaty (ani zostać z niej zwolnionym po spełnieniu warunków) jest wpłata gotówkowa na konto. W rankingu kont firmowych rachunek Firma to Ja zajmuje obecnie wysokie, drugie miejsce.

Zobacz także:

Aktualizacja: 13.01.2016 r., Jan Boniecki, redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.