Coworking

Mikroprzedsiębiorcom, freelancerom i przedstawicielom wolnych zawodów często nie opłaca się wynajmować biura, dlatego pracują w domu. Nie dla wszystkich jest to korzystne rozwiązanie, ponieważ niektórym trudno jest utrzymać odpowiednie skupienie i organizację pracując we własnych czterech ścianach. Coworking to znakomita, niedroga alternatywa dla pracy w domu.

Jak wygląda wspólna praca

Coworking to dzielenie przestrzeni do pracy przez osoby pracujące na własną rękę lub nie mające własnego biura. Biura coworkingowe mieszczą się najczęściej w zaaranżowanych mieszkaniach lub open space’ach, a swoim wyglądem niewiele różnią się od siedziby „normalnej” firmy. Różnica jest taka, że każde biuro jest do wynajęcia – jeśli musisz znaleźć tymczasowe lokum na dzień, tydzień lub cały rok, warto sprawdzić, czy coworking przypadnie Ci do gustu.

Coworking zamiast pracy w domu

Biura coworkingowe skupiają najczęściej osoby związane ze światem internetu, grafiki komputerowej i programowania. Im do pracy wystarczy jedynie laptop i stabilne połączenie z internetem, a miejsce wykonywania swoich zadań jest kwestią drugorzędną. Są biura tematyczne, skupiające na przykład osoby związane z tworzeniem start upów – innowacyjnych przedsięwzięć wykorzystujących nowe technologie, jednak większość biur nie stosuje żadnych kryteriów przyjęcia, dzięki czemu spróbować może każdy, kto nie potrafi pracować w domu.

Co daje praca w biurze coworkingowym

Podstawową korzyścią z pracy w biurze coworkingowym jest stworzenie ram organizacyjnych dla efektywnej pracy: samo wyjście do biura mobilizuje do działania, podobnie jak atmosfera w nim panująca. Poza tym w coworkingach spotkać można ciekawe osoby, z którymi rozmowa i wymiana doświadczeń może przynieść wiele korzyści, a kto wie, może również będzie początkiem biznesowej współpracy. W niektórych biurach odbywają się branżowe szkolenia i prezentacje, podczas których stali bywalcy między sobą dzielą się wiedzą.

Ile kosztuje coworking

Wynajem biurka na miesiąc to wydatek w przybliżeniu od 300 do 700 zł w zależności od miasta, lokalizacji biura i udogodnień wliczonych w cenę. Można wybrać też pakiet kilkunastu wizyt w miesiącu, jednak nie jest on tak opłacalny, jak abonament miesięczny. Nowi klienci mogą liczyć na jeden dzień próbny (bez zobowiązań), za który opłata nie jest pobierana. Łatwo dzięki temu zorientować się, czy odpowiada nam atmosfera panująca w biurze.

Polecane biuro coworkingowe w Warszawie: ClockWork. Sprawdź! »

Inne zalety coworkingu

Dużą zaletą coworkingu jest elastyczność – nie są potrzebne umowy i deklaracje, jak w przypadku wynajmu tradycyjnego biura. W każdej chwili można zrezygnować, jeśli z jakiegoś powodu nie będziemy mogli pojawiać się we wspólnym biurze. Za czas spędzony w coworkingu otrzymujemy fakturę VAT, którą rzecz jasna można wliczyć w koszty działalności firmy.

Zobacz także:

Aktualizacja: 20.05.2014 r., Jan Boniecki, redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.