Jeśli dokonałeś złego wyboru i otworzyłeś konto firmowe, które nie spełnia Twoich oczekiwań, nic nie stoi na przeszkodzie, aby pozbyć się kiepskiego rachunku. Obecnie banki służą pełną pomocą w procesie zmiany konta. Jak to zrobić i co należy wiedzieć i w jakiej kolejności podjąć działania, żeby wszystko przebiegło bez zakłóceń?

Przejrzyj aktualną ofertę kont firmowych

Procedurę zmiany konta rozpocznij od sprawdzenia, jak kształtuje się aktualny ranking kont firmowych. Wiesz doskonale, które opłaty są dla Ciebie najbardziej uciążliwe, dlatego łatwiej będzie Ci się rozeznać w ofertach.

Wybierz bank i załóż nowe konto

Jeśli już wiesz, który rachunek będzie lepszy, niż posiadany obecnie, złóż przez internet wniosek o otwarcie konta. Jest to normalny proces, w którym musisz podać swoje dane (o tym, co będzie potrzebne przeczytasz w artykule co jest potrzebne, żeby otworzyć konto firmowe).

Upoważnij nowy banku do działania

Podczas weryfikacji danych albo już po aktywacji konta skontaktuje się z Tobą przedstawiciel „nowego” banku, którego telefonicznie możesz poinformować o tym, że chcesz przenieść rachunek. Dalej będzie służył pomocą i dostarczy Ci odpowiednie dokumenty. Musisz upoważnić nowy bank, by mógł reprezentować Cię w kontakcie z Twoim poprzednim bankiem. Potem wszelkie formalności takie jak powiadomienie ZUS-u, czy Urzędu Skarbowego o zmianie numeru konta załatwi za Ciebie nowy bank. Taki proces trwa nie dłużej niż dwa, maksymalnie trzy tygodnie. Wszystkie ustawienia, które wskażesz mogą zostać przeniesione do nowego systemu (np. zlecenia stałe, czy polecenia zapłaty).

Poinformuj kontrahentów

W ciągu swojej bieżącej działalności zadbaj o to, by poinformować wszystkich, którzy dokonują przelewów na Twoje konto o tym, że numer rachunku się zmienił. Zadbaj o to, by zaktualizować tę informację na stronie WWW, czy dokumentach firmowych

Rozlicz się ze starym bankiem

Dla bezpieczeństwa poczekaj z zamknięciem starego konta na przykład miesiąc. Oczywiście jeśli zamkniesz je wcześniej, nie stanie się nic złego i żaden przelew wykonany na Twoje konto nie zniknie, ale lepiej być pewnym, że wszyscy, którzy o zmianie powinni wiedzieć, zostali poinformowani. Potem zapłać ostatnie należności „staremu bankowi” i rozwiąż umowę o prowadzenie rachunku firmowego.

Proces zmiany konta nie jest ani szczególnie uciążliwy, ani trudny, pod warunkiem, że wykonasz odpowiednie kroki we właściwej kolejności. Jeśli postąpisz tak, jak opisaliśmy powyżej, nie musisz się martwić o to, że coś pójdzie nie po Twojej myśli. W całym tym procesie bardzo pomocny jest bank, do którego przenosisz konto, dlatego jak tylko złożysz internetowy wniosek, skontaktuj się z nim i poproś o pomoc. Dobry bank załatwi za Ciebie niemal wszystko, to jest w jego interesie.

Sprawdź:

Aktualizacja: 25.02.2014 r. Redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.