Zanim wybierzesz rachunek dla Twojej firmy, poświęć chwilę czasu i sprawdź na które opłaty trzeba zwrócić szczególną uwagę. Z naszego artykułu dowiesz się, jak wybrać konto firmowe, żeby jak najbardziej odpowiadało potrzebom Twojego przedsiębiorstwa i pozwoliło Ci zaoszczędzić najwięcej.

Opłata za otwarcie i prowadzenie rachunku

W dobie dużej i stale rosnącej konkurencji na polskim rynku , wiele banków rezygnuje z opłaty za założenie konta i miesięczne prowadzenie. Zasada jednak jest taka, że wybierając tak zwane darmowe konto, cześć operacji (np. wyciągi z konta, przelewy w oddziale) może być droższa niż w przypadku konta, za które co miesiąc będziesz musiał zapłacić jakąś kwotę. Dlatego rzut oka na ranking kont firmowych pozwoli Ci się zorientować, co będzie dla Ciebie bardziej opłacalne.

Przelewy zewnętrzne, na rachunki w innych bankach

To operacja, którą wykonywać będziesz zapewne najczęściej. Dlatego ważne, by opłata za nią była jak najbardziej korzystna. Niektóre banki, oferujące konta dla firm, nie pobierają żadnych opłat za takie przelewy, niektóre dają możliwość wykonania kilku lub kilkunastu operacji w miesiącu bez prowizji, a jeszcze inne pobierają za przelew zewnętrzny opłatę w przedziale od 50 groszy do kilku złotych.

Przelewy wewnętrzne, pomiędzy rachunkami firmy

Jeżeli chcesz, aby Twoja firma posiadała więcej, niż jedno konto w danym banku, sprawdź wysokość opłat za przelewy wewnętrzne. Jest to szczególnie przydatne, gdy chcesz zdeponować część środków na rachunku oszczędnościowym lub potrzebne Ci będzie konto walutowe do rozliczeń zagranicznych.

Przelewy do Urzędu Skarbowego i ZUS

Przelewy do tych dwóch organów administracji państwowej stanowią oddzielną grupę przelewów, za które czasem trzeba dodatkowo zapłacić. Prowadząc działalność nie masz wyjścia – musisz z nich korzystać, dlatego warto wiedzieć, w którym banku zapłacisz za nie najmniej.

Dostęp do innych produktów finansowych

Dobre konto firmowe powinno dawać łatwy dostęp do innych produktów bankowych – zarówno tych, z których przedsiębiorcy korzystają w okresie zwiększonych zarobków firmy (lokaty, inwestycje), jak i w tych okresach, w których rozwój biznesu i jego bieżącą działalność trzeba wesprzeć zaciągając kredyt, czy aktywując limit debetowy w koncie. Im szerszą ofertę produktów bankowych masz do dyspozycji za pomocą bankowości internetowej, tym korzystniej dla Ciebie.

Wiesz już na co trzeba wziąć pod lupę zastanawiając się nad wyborem konta dla firmy. Wszystkie najważniejsze opłaty zostały przez nas zebrane i porównane w rankingu, który co miesiąc aktualizujemy, przez co zawsze masz dostęp do informacji o tym, co aktualnie oferują przedsiębiorcom polskie banki. Link do rankingu znajdziesz poniżej.

Zobacz także:

Aktualizacja: 03.03.2014 r. Redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.