Otwierając rachunek firmowy musisz mieć świadomość, które opłaty są dla Ciebie najważniejsze - innymi słowy, z których jego możliwości będziesz korzystać najczęściej. Co zrobić, jeśli po raz pierwszy zakładasz firmę i nie wiesz, na czym można zaoszczędzić, a na czym nie? Zapraszamy do lektury artykułu.

Analogicznie jak w przypadku rachunku osobistego, na koncie firmowym można sporo zaoszczędzić, jeśli najważniejsze czynności będziesz wykonywał samodzielnie. Poniżej znajdziesz kilka porad, w jaki sposób korzystać z rachunku, aby nie ponosić zbędnych wydatków.

Wykonuj przelewy przez bankowość internetową

Do tego chyba nie trzeba nikogo przekonywać: szybko, tanio i wygodnie. Oszczędzasz pieniądze nie tylko na samym przelewie, ale i na kosztach paliwa, czy transportu do banku.

Unikaj zlecenia przelewów w oddziale banku lub przez call center

Do zrealizowania przez Ciebie przelewu w tradycyjnej placówce banku lub za pośrednictwem call center potrzebny jest pracownik, doradca klienta. Dlatego banki, aby wynagrodzić sobie czas, który zajmie ich pracownikowi realizacja transakcji, obciążają klientów kilkuzłotową, z reguły, opłatą za przelew w oddziale i przez telefon.

Zrezygnuj z papierowych wyciągów, na rzecz e-wyciągów

wystarczy spojrzeć na taryfę opłat i prowizji, aby zobaczyć, że nie opłaca się zamawianie papierowych wyciągów. 20 lub 30 złotych za wysłanie pocztą kilku dokumentów - to naprawdę dużo. Wyciągi elektroniczne są łatwo dostępne w bankowości internetowej, do samodzielnego wygenerowania, a ich największą zaletą jest to... że są darmowe.

Wpłacaj pieniądze z bankomatu, a nie w kasie banku

Z wypłatą w kasie oddziału Twojego banku jest podobnie jak z przelewem: żeby mogła zostać zrealizowana, musi obsłużyć Cię doradca. A to oznacza koszty dla banku, który w jakiś sposób musi sobie je zrekompensować. W niektórych kontach firmowych (w przeciwieństwie do tych osobistych), pobierana jest prowizja od wypłaty gotówki w placówce, i to całkiem niemała, oscylująca w granicach 10 zł. Szczegóły w porównaniu kont firmowych.

Planuj przelewy tak, aby zmieścić się w darmowych limitach (np. 20 przelewów w miesiącu)

Przede wszystkim, jeśli Twój bank limituje Ci liczbę darmowych przelewów w miesiącu, dowiedz się, ile transakcji możesz wykonać bez dodatkowych kosztów. Kiedy już znasz swój limit, staraj się go pilnować i nie przekraczać w sytuacjach, gdy możesz tego uniknąć, na przykład przenosząc część niezbyt pilnych płatności z końca miesiąca, na początek następnego.

Jeśli korzystasz z konta osobistego i formowego w tym samym banku, zobacz, czy możesz na tym zyskać

Konto dla przedsiębiorcy prowadzącego jednoosobową działalność można powiązać z kontem osobistym, uzyskując przy tym dodatkowe korzyści w banku, który oba rachunki prowadzi (np. większy limit kredytowy, niższe oprocentowanie pożyczek, a wyższe depozytów). Tak jest na przykład w CitiHandlowym. Z kolei Idea Bank oferuje oba konta “zintegrowane” w pakiecie Firma To Ja - w tym przypadku nie trzeba ich dodatkowo łączyć.

Korzystaj z karty płatniczej w taki sposób, aby nie została pobrana miesięczna opłata

Podobnie jak w przypadku kont osobistych, do kont firmowych wydawane są często karty płatnicze, które bezpłatne są dopiero po spełnieniu określonego warunku - najczęściej, gdy przy jej użyciu dokonasz transakcji bezgotówkowych (wypłaty z bankomatów się nie wliczają) na minimalną, ustaloną przez bank kwotę. W takiej sytuacji miesięczna opłata nie zostanie pobrana i będziesz mógł korzystać z karty płatniczej za darmo.

Zapoznaj się z taryfą opłat i prowizji

Przed wykonaniem jakieś niestandardowej czynności w banku (np. poprosisz o wydanie opinii bankowej, czy o sporządzenie odpisu obrotów na rachunku) zerknij do taryfy opłat i prowizji, do rubryki w której wyszczególniona jest opłata za daną operację w odniesieniu do Twojego konta. Dzięki temu unikniesz wielu negatywnych zaskoczeń.

Rozliczenia walutowe wykonuj z rachunków w walutach obcych, a nie złotowych

Jeśli będziesz rozliczać się z zagranicznymi kontrahentami przy pomocy przelewów bankowych, nie wykonuj ich z rachunku w PLN. Załóż w tym celu rachunek pomocniczy, w walucie obcej (wielu bankach taki rachunek jest bezpłatny). To pozwoli Ci zaoszczędzić sporo pieniędzy zarówno na prowizjach, jak i opłatach za przewalutowanie.

Zobacz także:

Aktualizacja: 04.03.2014. Redakcja serwisu KontoFirmowe24.pl. Wykorzystywanie tekstów bez zgody redakcji zabronione.