Od 16 stycznia 2017 roku zacznie obowiązywać nowa taryfa opłat i prowizji dla rachnku dbNET Biznes w Deutsche Banku – konta, z którego korzystają przedsiębiorcy prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą, i które zajmuje pierwsze miejsce w naszym zestawieniu najlepszych kont dla biznesu.

Co się zmienia?

Zmiany opłat dla przedsiębiorców w Deutsche Banku były do przewidzenia, szczególnie po serii podwyżek dla klientów indywidualnych. Jednak skala zmian, szczególnie dla posiadaczy internetowego konta firmowego dbNET Biznes, jest zaskakująco mała. Jakie opłaty dla tego konta zmienią się od 16.01.2017 r.?

  • Zostanie wprowadzona opłata za prowadzenie drugiego (i każdego następnego) rachunku w ramach dbNET (w PLN i w innych walutach) ale główny rachunek bieżący przedsiębiorcy pozostaje bezpłatny. Jeśli więc otwierasz konto bez dodatkowych subkont, nie będziesz ponosić żadnych opłat.
  • Pojawi się nowa opłata za wpłaty i wypłaty gotówki w oddziałach Deutsche Banku (do momentu wprowadzenia zmian wszystkie tego typu operacje były bezpłatne beż żadnych limitów). Nowa taryfa przewiduje 5 darmowych wpłat i 5 darmowych wypłat w miesiącu z rachunku głównego, a każda kolejna wpłata lub wypłata będzie obciążona prowizją w wysokości  0,40% min. 6,00 zł.
  • Opłata za kartę zostanie podwyższona z 3,5 zł do 5 zł miesięcznie, jednak nie ulegnie zmianie warunek zwolnienia z niej – by korzystać z karty za darmo, wystarczy wykonać przynajmniej jedną transakcję bezgotówkową przy jej użyciu w miesiącu.
  • Przelew europejski SEPA będzie kosztował 7 zł (do tej pory 5 zł). Znika też możliwość wykonania jednego darmowego przelewu tego typu w miesiącu.

W innych pakietach (droższych, np. db S, db M, db L, db XL, db Firma Plus) pojawiają się dodatkowo opłaty za przelewy internetowe (od 1 do 2,5 zł) i wyższe są koszty prowadzenia rachunku innego, niż główny (20 zł).

Czy warto zmienić konto?

Wprowadzane zmiany będą odczuwalne praktycznie jedynie dla przedsiębiorców, którzy posiadają dużą liczbę rachunków dodatkowych (np. do rozliczania dotacji unijnych) – bo za każde trzeba będzie płacić 10 zł miesięcznie. Drugą grupą, która może odczuć podwyżkę, są klienci bardzo często korzystający z wypłat lub wpłat gotówki w oddziale banku. Jeśli po 5 darmowych operacji tego typu Ci nie wystarczy, a 0,4% to dla Ciebie za dużo, rozglądnij się za kontem, które umożliwia nielimitowane, darmowe wpłaty/wypłaty. Problem w tym, że takich rachunków jest na rynku bardzo mało, co sprawdzisz w porównaniu kont dla przedsiębiorców.

Pozostałe grupy klientów, szczególnie ci, którzy rozliczają się głównie przez internet, na szczęście nie mają się o co martwić. Podwyżki są symboliczne, a niektórych zmienionych opłat i tak da się uniknąć (np. opłaty za kartę).

Czy warto otworzyć dbNET Biznes?

Konto firmowe w Deutsche Banku ciągle pozostaje jedną z czołowych propozycji na rynku bankowym. W ostatnich miesiącach zdecydowana większość banków zdecydowała się na podniesienie stawek. Opłaty w db Net biznes zmieniają się po raz pierwszy od dłuższego czasu, i to na tyle nieznacznie, że nie powinny sprawić kłopotu większości użytkowników.